Jądro Ziemi wolniejsze niż sądzono
Naukowcy z University of Cambridge twierdzą, że dokonali najdokładniejszych pomiarów pokazujących o ile jądro Ziemi obraca się szybciej od reszty planety. Wykazali, że wcześniejsze szacunki, mówiące o tym iż ruch jądra jest rocznie o około 1 stopień szybszy niż ruch pozostałej części, są niedokładne.
Zdaniem ekspertów z Cambridge jądro obraca się znacznie wolniej niż sądzono i wyprzedza resztę planety o 1 stopień na milion lat.
Wewnętrzne jądro stopniowo się powiększa, gdy płynny materiał z jądra zewnętrznego zostaje zestalony na jego powierzchni. Większe prędkości obrotowe jądra nie pasują do tych obserwacji, gdyż wówczas proces taki nie mógłby zachodzić - mówi Lauren Waszek. To stanowiło problem w dotychczasowych badaniach. My wywiedliśmy prędkość obrotową jądra z ewolucji jego struktury, a zatem nasza teoria jest pierwszą, w której budowa jądra i jego ruch są ze sobą zgodne - dodaje. Różnice w prędkości pomiędzy jądrem wewnętrznym a resztą planety znajdują swoje odzwierciedlenie w przyroście materii jądra w kierunku zgodnym z jego ruchem.
Na potrzeby badań uczeni rejestrowali fale sejsmiczne przechodzące przez jądro wewnętrzne i porównywali je z falami odbijającymi się od jądra. Porównali te dane z różnicami w zachodniej i wschodniej półkuli jądra. Dzięki obserwacji poszczególnych warstw materii osadzających się na obu półkulach jądra, możliwe było oszacowanie tempa jego przyrostu i szybkości obrotu.
Komentarze (9)
waldi888231200, 23 lutego 2011, 00:30
Jak osiągnie masę krytyczną będzie supernowa ewentualnie straci przyciąganie i odlecimy.
et, 23 lutego 2011, 08:25
Ależ bzdury. Twierdzenie o różnicy obrotów 1 stopień na milion lat oznacza, iż kula ziemska obraca się cała z tą samą prędkością. Na centrum kuli przyciąganie grawitacyjne działa ze wszystkich stron i wzajemnie się równoważy, więc ciśnienie grawitacyjne też jest tam zerowe. W środku Ziemi jest pusta przestrzeń i twierdzenia profesora wskazują, iż można określić jej wielkość i kształt w oparciu o rejestrację fal sejsmicznych.
mikroos, 23 lutego 2011, 08:47
Moje gratulacje - jest to jedna z bardziej bezsensownych wypowiedzi, jakie w ostatnim czasie miałem nieprzyjemność czytać
cyberant, 23 lutego 2011, 08:53
faktycznie bzdury, takie "precyzyjne" wyliczenia w stylu 1 na milion... itd.. przypominają wróżenie fusów a nie naukę. Z tego co się orientuję, ruch obrotowy ziemi nie jest jednostajny tylko cały czas się zmienia, więc i stosunek obrotu ziemi do jego jądra powinien się zmieniać, jeśli jądro jest "kulą metalu" zanurzoną w płynnej magmie to powinno trochę wolniej wyhamowywać względem reszty planety lub wolniej przyspieszać. Jednak działa tam tyle dodatkowych sił, masa generuje grawitację, linie pola magnetycznego wpływają na ruch, podejrzewam że nawet wiatry słoneczne mogłyby wpływać na całość układu, tak więc jakiekolwiek wyliczenia są z góry skazane na niepowodzenie, ze względu na zbyt mała ilość danych ułomność ewentualnych metod pomiarowych, oraz najważniejsze - niepełne zrozumienie zjawiska.
bodek77, 23 lutego 2011, 11:15
Jak powstaje pole magnetyczne Ziemi?
waldi888231200, 23 lutego 2011, 17:15
Trudne pytanie, i nikt chyba do końca nie wie. Obstawiam jądro z pierwiastka z poza tablicy mendelewa (jako kryształ) magnetycznego ciągle łupanego przez neutrina , obrośnięte produktami rozpadu (uran , pluton, tor) rozpadającymi się dalej . Gdzieś 100km pod nami jest 1500st C i w tej warstwie płyną wielkie prądy wysokiej częstotliwości generowane przez słońce , odwzorowane potem jako kolejne warstwy jonosfery w których biegają cząstki przechwycone z wiatru słonecznego (tworząc kolejne warstwy itd w zalezności od aktywności słońca). A cały ten świat w którym toczymy swoje fizyczne zycie to warstwa wypalonego do stabilnych pierwiastków szlamu posypanego (jak pudrem) cząstkami pyłu ze słońca i ozdobionego dziurami kraterów po meteorytowych (jak rodzynki na cieście) do tego cieniutka biosfera z obumarłych roślin (taki cmentarz, humus na którym ludzie urządzają sobie pikniki i rozmawiają o miłości) a nad nim unoszą się opary zgnilizny (H2S) , dymy przemysłowe, a pewnie i umarli ( z nadzieją na odrodzenie się). Całość jest jak kino dla innych i film poglądowy, co świnie mogą zrobić sobie i innym.
et, 23 lutego 2011, 17:35
Mikroos. Skoro zaprzeczasz mojemu twierdzeniu o zerowej grawitacji w środku Ziemi, to wyjaśnij, co powoduje, że jest tam największa. Zmniejszanie się grawitacji w głąb Ziemi wykazały jej pomiary w jaskiniach, a sondy kosmiczne wykazują, iż największa jest nad górami, a nie nad morzami, jak Ci się wydaje. A na występowanie pustej przestrzeni w środku Ziemi wskazuje takie samo na Ziemi jak na słońcu odchylenie biegunów magnetycznych od geograficznych. Gwiazdy nie mogą być z wodoru, gazy mają właściwość dążenia do rozprzestrzeniania się w dostępnych im przestrzeniach. Podobny do ziemskiego skład chemiczny materii słonecznej o średniej gęstości prawie jak woda można wyjaśnić logicznie tylko występowaniem wewnątrz słońca pustej przestrzeni.
et, 23 lutego 2011, 18:01
Jak powstaje pole magnetyczne Ziemi? Tworzą go 4 źródła magnetyzmu wewnątrz Ziemi. Są to asteroidy /magnesy/, które spotkały się w mgławicy i zaczęły się obracać wokół siebie rozpoczynając tworzenie się kuli ziemskiej.
mikroos, 23 lutego 2011, 21:21
Nie przypominam sobie, żebym zaprzeczył twierdzeniu o zerowej grawitacji. Stwierdziłem jedynie, że bzdurą jest twierdzenie, że wykrycie róznicy świadczy o braku różnicy.