Żnin: przeprawa przez odnogę rzeki Gąsawki pochodzi z I w. p.n.e.

| Humanistyka
Fot. Albin Sokół

W Żninie przy ulicy 700-lecia powstaje budynek mieszkalno-usługowy. Budowa została objęta nadzorem archeologicznym. W listopadzie zeszłego roku prace prowadzili tu Szymon Nowaczyk i Albin Sokół z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. W wykopie inwestycyjnym odkryto element przeprawy przez rzeczkę. Po badaniach, które niedawno się zakończyły, okazało się, że pochodzi ona z I w. p.n.e.

Wygląda na to, że przebiegała tu odnoga Gąsawki, a bród przecinający się z traktem komunikacyjnym wykorzystano do tego, by dno dodatkowo zabezpieczyć, wybrukować, żeby ludzie czy też wozy mogły bez przeszkód przedostać się na drugą stronę. Było to na pewno tańsze i prostsze niż wznoszenie przeprawy mostowej - tłumaczył cytowany przez „Żnin Nasze Miasto” Nowaczyk.

Konstrukcję utworzono z kamienia i faszyny; całość wzmocniono palikami. Próbki poddano datowaniu radiowęglowemu. Dzięki temu ustalono, że przeprawa datuje się na koniec I w. p.n.e.

Warto zaznaczyć, że oprócz traktu nie natrafiono na nic innego. Nie było nawet skorup, na podstawie których też już moglibyśmy coś powiedzieć - zaznaczyli archeolodzy.

Pytani o pobliskie ośrodki specjaliści, mówią, że centrum osadniczym w tamtym czasie były nieodległe Kujawy. Na szczególną uwagę zasługuje Askaukalis - dzisiejsza Krusza Zamkowa pod Inowrocławiem. To tam wiódł szlak bursztynowy, a wspomniana Krusza była centralnym punktem osadniczym jego kujawskiego odcinka.

Obiekt pozostanie w miejscu odkrycia. Wykonano jego dokumentację fotograficzną, a pobrane próbki znajdą zastosowanie w badaniach nad życiem tutejszej ludności.

Żnin Gąsawka odnoga przeprawa Szymon Nowaczyk Albin Sokół