Liczy się ilość, nie częstotliwość

| Zdrowie/uroda
naama (Naama ym), CC

Dorośli, którzy kumulują aktywność fizyczną w krótszym czasie, nie są mniej zdrowi od osób gimnastykujących się systematycznie na przestrzeni całego tygodnia. Oznacza to, że liczy się całkowita ilość ćwiczeń, a nie ich częstotliwość.

Dr Ian Janssen i Janine Clarke z Queen's University analizowali przypadki 2324 dorosłych Kanadyjczyków. Sprawdzali, czy częstotliwość podejmowania aktywności fizycznej jest związana z czynnikami ryzyka cukrzycy, chorób serca i udaru.

Rezultaty wskazują, że nie ma znaczenia, jak rozłoży się 150 min tygodniowego ruchu. Ktoś, kto od poniedziałku do piątku nie robi nic, ale uaktywnia się na 150 min w czasie weekendu, osiągnie te same zdrowotne rezultaty, co osoba wyrabiająca 150 min przez codzienne 20-25-min sesje.

Uczestnicy studium nosili w talii przyspieszeniomierze. Dr Janssen podzielił ludzi, którzy mieścili się w zalecanej normie ponad 150 min aktywności aerobowej tygodniowo, na 2 grupy: 1) aktywnych często (5-7 razy w tygodniu) oraz 2) rzadko (1-4 razy w tygodniu). Wyniki opublikowano w piśmie Applied Physiology, Nutrition and Metabolism.

aktywność fizyczna ruch ćwiczenia częstotliwość ilość Ian Janssen Janine Clarke