Aligatory polują na małe rekiny

| Nauki przyrodnicze
U.S. Fish and Wildlife Service, J.N. 'Ding' Darling National Wildlife Refuge

Aligatory amerykańskie (Alligator mississippiensis) polują na 3 gatunki rekinów, w tym na rekiny wąsate (Ginglymostoma cirratum).

Dr James Nifong z Uniwersytetu Stanowego Kansas i Russell Lowers z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego wykazali, że aligatory z wybrzeża atlantyckiego i ciągnącego się wzdłuż Zatoki Meksykańskiej jadają małe rekiny oraz płaszczki.

W artykule udokumentowaliśmy, że aligatory zjadają 3 [...] gatunki rekinów i jeden gatunek płaszczki [czyli spodouste, Elasmobranchii]. Przedtem dysponowaliśmy tylko paroma obserwacjami z wyspy u wybrzeży Georgii, nowe odkrycia dokumentują zaś występowanie takich interakcji od atlantyckiego wybrzeża Georgii, przez Florydę, po tzw. wybrzeże zatokowe [...] - opowiada Nifong.

Mimo różnic między słodką i słoną wodą, rekiny i płaszczki dość często dzielą wody z aligatorami. W silnie zasolonych środowiskach [zaradne] aligatory wyszukują słodką wodę. Kiedy pada naprawdę mocno, mogą [na przykład] sączyć deszczówkę z powierzchni słonej wody.

Typowa dieta aligatorów składa się ze skorupiaków, ślimaków i mniejszych-średnich ryb, ale ponieważ są one oportunistami, rekiny także mogą trafić do ich menu.

W ramach badań Nifong płukał żołądki ponad 500 aligatorów. Oprócz tego gadom zakładano nadajniki GPS, które pozwalały śledzić ich ruchy. Autorzy publikacji z pisma Southeastern Naturalist ustalili, że aligatory pływają między słodkimi ciekami/zbiornikami a estuariami, gdzie mieszają się wody słodka i słona i gdzie występują młode rekiny (ang. shark nurseries).

Częstotliwość, z jaką jeden drapieżnik zjada inne drapieżniki, jest kwestią dynamiczną. Jeśli mały rekin przepływa obok aligatora, a ten czuje, że sobie z nim poradzi, to na niego zapoluje. Analizowaliśmy też jednak pewne stare opowieści o większych rekinach zjadających mniejsze aligatory.

Nifong przekopał się przez doniesienia medialne z końca XIX w., które opisywały starcia między dużymi grupami rekinów i aligatorów, do których dochodziło po powodziach i wysokich falach pływowych. Podczas jednego z historycznych incydentów rekiny zwabiła ponoć krew wypływająca z ryb zjadanych przez aligatory. Gdy aligatory zostały wymyte do morza, rekiny zaatakowały.

aligator amerykański rekiny płaszczki rekin wąsaty James Nifong Russell Lowers