Alkohol osłabia połączenie konieczne do przetwarzania wskazówek społecznych

| Psychologia
University of Illinois at Chicago

Alkohol ogranicza komunikację między ciałem migdałowatym a korą okołooczodołową, które współpracują, by prawidłowo zinterpretować i zareagować na wskazówki społeczne.

Zespół prof. K. Luana Phana z Uniwersytetu Illinois w Chicago badał wpływ alkoholu na łączność między ciałem migdałowatym a korą przedczołową podczas przetwarzania bodźców emocjonalnych - zdjęć szczęśliwych, przestraszonych i zagniewanych twarzy. W studium uwzględniono 10 mężczyzn i 2 kobiety, którzy wspominali o średnio ponad 7 ciągach picia w miesiącu (7,8). W przypadku mężczyzn ciąg definiowano jako spożycie 5 lub więcej drinków; by zostać zaliczonymi do tej samej kategorii, kobiety musiały osiągnąć lub przekroczyć barierę 4 drinków. Średnia wieku ochotników wynosiła 23 lata. Podczas eksperymentu podawano im 16-proc. alkohol albo placebo. Później - w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) - musieli oni dopasować do wyświetlonej na górze twarzy fizjonomię o identycznym wyrazie (na dole ekranu znajdowały się 2 opcje do wyboru). Twarze były zadowolone, złe, przestraszone lub neutralne.

Kiedy badani przetwarzali rozzłoszczone, przerażone lub zadowolone twarze, alkohol redukował łączność między amygdala a korą okołooczodołową, rejonem kory przedczołowej odpowiadającym za przetwarzanie danych emocjonalno-społecznych i podejmowanie decyzji.

Amerykanie zauważyli także, że alkohol redukował reakcję ciała migdałowatego na sygnały zagrożenia - złe lub przestraszone fizjonomie. To sugeruje, że w czasie ostrego zatrucia alkoholem emocjonalne wskazówki sygnalizujące zagrożenie nie są w mózgu przetwarzane prawidłowo, ponieważ amygdala nie odpowiada, jak powinno.

Ciało migdałowate i korę przedczołową łączy dynamiczna, interaktywna relacja, która umożliwia dokładną ocenę środowiska i modulację naszych reakcji [...]. Jeśli rejony te są niesprzężone, jak ma to miejsce w czasie ostrego zatrucia alkoholem, nasza zdolność do oceny i odpowiedniego odpowiadania na niewerbalne wiadomości przekazywane przez twarz może ulec upośledzeniu.

alkohol ciało migdałowate amygdala kora przedczołowa kora okołooczodołowa komunikacja wskazówki emocjonalne K. Luan Phan