Bezkacowy alkohol, który nie upija
Naukowcy z Imperial College London pracują nad syntetycznym alkoholem, który – podobnie jak "autentyk" – wywołuje uczucie przyjemnego podniecenia, ale pozwala uniknąć stanu upojenia oraz kaca. Co ważne, jego działanie będzie można wyeliminować w mgnieniu oka po połknięciu specjalnej tabletki (antidotum). Oznacza to, że prowadzenie samochodu po zakrapianej imprezie czy wizycie w pubie lub restauracji nie będzie już łamaniem prawa.
Badacze skoncentrowali się na benzodiazepinach. Sztuczny alkohol działa na obszary mózgu odpowiadające za dobre samopoczucie i rozluźnienie. W odróżnieniu od prawdziwych procentów nie wpływa jednak na inne rejony mózgu, np. kontrolujące zmiany nastroju czy związane z uzależnieniem. Syntetyk ma jeszcze jedną pożądaną właściwość – o wiele łatwiej usunąć go z organizmu.
Pracami zespołu kieruje profesor David Nutt, który z powodu swoich komentarzy dotyczących konopi i ecstasy został niedawno zwolniony ze stanowiska doradcy rządu. Naukowiec roztacza wizje picia bez upijania. Opowiada, że gdy jego wynalazek trafi już do powszechnego użycia, będzie można wypić, ile się chce, nacieszyć się stanem lekkiego oszołomienia, a przed wyjściem zażyć antidotum i bez problemu wrócić do domu o własnych siłach i własnym pojazdem.
Nauka zna wiele substancji benzodiazepinowych i jak wyjaśnia profesor, to tylko kwestia czasu, by zidentyfikować najlepszą do celu realizowanego przez ekipę z Imperial College London. Sztuczny alkohol powinien być pozbawiony smaku i koloru, by zależały one wyłącznie od pozostałych składników napoju. Koniec końców wynalazek Brytyjczyków miałby zastąpić alkohol w piwie, winie i spirytusie, a etanol zacząłby pełnić rolę wyłącznie paliwa.
Brałem udział w eksperymentach, podczas których zażywałem benzodiazepiny. Najpierw byłem do tego stopnia znieczulony, że prawie zasypiałem, a za pięć minut czytałem. Dotąd nikt nie wypróbował tej metody, być może dlatego, że niełatwo sprostać wymogom prawnym.
Niewykluczone, że uzyskanie pozwolenia na stosowanie nowej substancji psychoaktywnej odsunie się w czasie, gdyż testy kliniczne są drogie i nie wiadomo, kto miałby je sfinansować. Z oczywistych względów przemysł spirytusowy nie jest nimi zainteresowany, ale Nutt liczy na bardziej liberalne alkoholowo państwa, np. Grecję i Hiszpanię.
Komentarze (6)
cyberant, 28 grudnia 2009, 13:22
chm.. wszystko pozostaje kwestią skutków ubocznych. Ale środek "relaksujący" którego działanie można przerwać tabletką.. chm. podoba mi się.
czesiu, 28 grudnia 2009, 13:38
etam, w Falloucie 2 już to było (w Vault City) "A nie macie jakiegoś prawdziwego alkoholu?!"
k0mandos, 28 grudnia 2009, 22:38
"Bezkacowy alkohol, który nie upija"
Momentalnie kojarzy mi się z somą u Huxleya. Idealny narkotyk. Ja chyba wole jednak dobre piwko
este perfil es muy tonto, 29 grudnia 2009, 06:33
oczywiście bezalkoholowe
eh opracowaliby taki co upija a kaca nie ma, no i z tą tabletką żeby dojechać samochodem do domu można. w ogóle to chyba jeszcze sporo fajnych substancji można opracować :-*
k0mandos, 30 grudnia 2009, 11:35
Sporo fajnych substancji już jest opracowanych Kwestia polityki wdrażania
Tryl828, 9 kwietnia 2010, 23:45
Po pierwsze jak można nazywać alkoholem coś co nie należy do grupy alkoholi.
A po drugie jakoś nie wyobrażam sobie pić wódki bezalkoholowej, tylko z jakąś benzodiazpiną. Albo spirytus bezalkoholowy...
Ciekaw jestem tylko jaki będzie smak owych bezalkoholowych napoji alkoholowych.