Lekarstwo w żółtym serze?
Naukowcy z College'u Farmacji Uniwersytetu Arizony zauważyli, że u myszy annato, pomarańczowoczerwony barwnik spożywczy, zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych i uszkodzeniu skóry pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Annato to mieszanina dwóch karotenoidów (biksyny i norbiksyny), które otrzymuje się za pomocą ekstrakcji różnymi rozpuszczalnikami z zewnętrznych warstw nasion arnoty właściwej (Bixa orellana). Amerykanie mają nadzieję, że w przyszłości rozpuszczalna w tłuszczach biksyna znajdzie zastosowanie w ludzkiej onkologii.
Annato, znane także jako achiote, to popularny składnik kuchni latynoamerykańskiej od czasów prekolumbijskich.
Zespół dr. Georga Wondraka poszukuje małych cząsteczek, często występujących w roślinach jadalnych, które zapobiegają nowotworom skóry. Dr Donna Zhang jest zaś wiodącą ekspertką od czynnika transkrypcyjnego Nrf2, który kontroluje ekspresję genów kodujących enzymy oraz białka cytoprotekcyjne. Ponieważ podczas badań Wondrak co pewnie czas identyfikuje związek aktywujący szlak Nrf2, zaprasza Zhang do współpracy.
W ramach ostatniego studium części myszy podawano zastrzyk z biksyny, a części nie. Wszystkie wystawiano potem na oddziaływanie UV. U gryzoni po iniekcji występowało o wiele mniejsze uszkodzenie skóry.
Wondrak wyjaśnia, że biksyna sprawia, że komórki produkują więcej ochronnych przeciwutleniaczy i czynników naprawczych. Nie zabija więc komórek nowotworowych, ale zapobiega ich powstawaniu.
W kolejnych etapach badań naukowcy zamierzają sprawdzić, czy u ludzi działanie biksyny jest podobne. Kontynuując badania nad jej wpływem, Amerykanie powinni już wkrótce wiedzieć, czy pokarmy z annato, np. żółte sery, mogą zapobiec uszkodzeniom słonecznym, fotostarzeniu i nowotworom.
Komentarze (3)
Gość Astro, 29 stycznia 2016, 20:29
Zastanawiam się, jako ignorant, który jednak rozumie, że coś "pomarańczowoczerwonego" łatwiej pochłania niebieską część widma (tę w skobkach raczej "odbija" ), czy podkreślenie w tym miejscu nie jest jednak zbędną, prowadzącą na manowce informacją. W końcu:
No właśnie. Czy "kolor" ma tutaj znaczenie?
Bardzo cenna informacja. Szczególnie, że dotyczy to zaproszenia hetero-, nie zaś homo-, bo wtedy trzeba by to jakoś wytłumaczyć…
nantaniel, 31 stycznia 2016, 21:18
Informacja o kolorze jest tu tylko po to, aby uzmysłowić jak ten barwnik spożywczy wygląda.
Gość Astro, 1 lutego 2016, 13:28
Tak samo wygląda w ciemności?
A jak wygląda w zależności od widma promieniowania padającego nań?