Duża anomalia termiczna w piramidzie Cheopsa
Archeolodzy badający piramidy w Gizie natrafili na anomalie termiczne w strukturach zbudowanych przed 4500 laty. W piramidzie Cheopsa są one szczególnie duże. Egipski minister ds. starożytności Mamdouh el-Damaty poinformował, że u podstawy piramidy trzy przylegające do siebie kamienie mają wyższą temperaturę niż ich otoczenie. Anomalię odkryto dzięki skanowaniu kamerą termowizyjną.
Badania wykazały szczególnie imponującą anomalię ulokowaną po wschodniej stronie piramidy Cheopsa. Badania wykonuje się przez cały dzień, zarówno o świcie, gdy słońce zaczyna ogrzewać piramidę, jak i o zmierzchu, gdy ulega ona schłodzeniu. Badając tempo ogrzewania się i chłodzenia struktury można zauważyć anomalie, które mogą świadczyć o obecności pustych przestrzeni, wewnętrznym przepływie p owietrza czy użyciu innych niż gdzie indziej materiałów budowlanych.
Pierwszy rząd kamieni piramidy jest jednorodny, jednak dalej trafiliśmy na tę anomalię - mówił el-Damaty, pokazując dziennikarzom zdjęcia. Podczas badań okolicy znaleziono coś jakby niewielkie przejście, prowadzi ono w stronę podstawy i dochodzi do obszaru, na którym występuje anomalia temperaturowa, informuje el-Damaty. Inne anomalie odkryto w górnej części piramidy. Naukowcy jeszcze im się nie przyjrzeli.
Minister el-Damaty zaprosił do badań wszystkich egiptologów, szczególnie tych, którzy specjalizują się w egipskiej architekturze.
Komentarze (6)
Jajcenty, 12 listopada 2015, 11:31
Już byłem pewien, że to jakiś zapomniany przez kosmitów moduł ZPE albo trzy, jeszcze ciepłe, cegły z wymurówki starożytnego stosu atomowego.
Słowo anomalia nie bardzo mi pasuje w tym kontekście skoro natychmiast otrzymujemy wyjaśnienie zjawiska. Mówiłbym coś w rodzaju: "obraz termiczny ujawnia niejednorodność struktury". Jak to w tej postaci wpadnie w łapy denikinowcom to nikt się z tego nie wytłumaczy
murgen, 12 listopada 2015, 11:51
A odpowiedź masz tutaj: "Egipski minister ds. starożytności Mamdouh el-Damaty poinformował" czyli nie naukowiec a polityk.
Z drugiej strony odpowiedź na Twoje obawy jest tutaj: "Naukowcy jeszcze im się nie przyjrzeli."
Naukowcy ogólnie nie przyglądają się takim rzeczom, a różne budowle i ruiny znane od dawna cały czas oczekują na zbadanie.
To jak tu się dziwić, że wkraczają danikenowcy (kogokolwiek miałbyś na myśli).
EuGene, 12 listopada 2015, 13:25
Nie przyjrzeli się tej "anomalii" w górnej części piramidy. Dolnej się przyjrzeli.
galen, 12 listopada 2015, 13:58
Też się spodziewałem czegoś innego. Trudno, dalej trzeba siedzieć na Ziemi
ex nihilo, 12 listopada 2015, 19:34
Mamdouh Mohamed Gad Eldamaty (Arabic: ممدوح محمد جاد الدماطي; born 6 December 1961 in Cairo) is Professor of Egyptology at the Department of Archaeology, Faculty of Arts, Ain Shams University in Cairo. (en.wikipedia)
radar, 13 listopada 2015, 00:38
Spoko, to tylko predatorzy wabią nosicieli obcych (wersja egipska)
Gość, 2 sierpnia 2019, 21:22
Jeden z profesorów z AGH tłumaczył to utleniającymi sie pirytami. Ponoć jest ich całkiem sporo w skale z której zbudowane są piramidy.