Nowy superpokarm: fioletowy chleb

| Ciekawostki
David McSpadden, CC

Profesor Zhou Weibiao z Narodowego Uniwersytetu Singapuru opracował przepis na fioletowy chleb, który jest ponoć zdrow(sz)y i dobry dla odchudzających się. Zachował przy tym znany ludziom smak i delikatną teksturę. Naukowiec przekonuje, że chleb przygotowuje się wyłącznie z naturalnych składników.

Najpierw Weibiao wyekstrahował antocyjany z czarnego ryżu. Jak tłumaczy, przy pieczeniu w temperaturze 200°C ich przeciwutleniające właściwości udaje się zachować aż w 80%. Flawonoidy reagują z rozkładającymi skrobię enzymami amylolitycznymi z mąki, przez co chleb trawi się o 20% wolniej niż zwykły. Ponieważ dotąd podstawowym problemem związanym z białym pieczywem było błyskawiczne trawienie i szybki wzrost poziomu cukru we krwi, w pewnym sensie fioletowy chleb można uznać za kolejny superpokarm.

Zjada się tę samą ilość skrobi oraz pszennej mąki, więc wartość odżywcza pozostaje taka sama. Istotą rozwiązania jest spowolnienie uwalniania energii, tak by wykorzystywać kalorie przez dłuższy czas - opowiada Weibiao.

Na razie fioletowego chleba nie można kupić, ale profesor prowadzi już rozmowy z czołowymi producentami spożywczymi.

Wygląda na to, że jego pomysł zainspirował innych wynalazców. Dzwonił do mnie pewien mężczyzna z RPA i dopytywał, czy dodanie antocyjanów do czekolady będzie mieć ten sam skutek. Odpowiedziałem, że może w ten sposób zwiększyć właściwości przeciwutleniające, ale ponieważ w czekoladzie nie ma skrobi, nie zajdzie tu ta sama reakcja, co w chlebie.

antocyjany chleb czarny ryż skrobia enzymy amylolityczne trawienie superpokarm Zhou Weibiao