Antyneutrina przeczą Modelowi Standardowemu
Naukowcy najpierw teoretycznie przewidzieli istnienie neutrino, a po kilkudziesięciu latach nauczyli się je wykrywać. Wtedy okazało się, że neutrino oscylują pomiędzy swoimi poszczególnymi zapachami, a zatem mają masę. Dowód na potwierdzenie oscylacji neutrin zdobyto dopiero w bieżącym roku w CERN-ie. Już sam ten fakt świadczył o tym, że Model Standardowy - przewidujący brak masy neutrin - nie jest prawdziwy. Teraz naukowcy z Fermilab przeprowadzili badania, które mogą wysłać Model Standardowy na śmietnik.
Amerykanie wykorzystali detektor MiniBooNE do tworzenia neutrin z protonów wysyłanych przez akcelerator Tevatron, które były wystrzeliwane w stacjonarny cel. Zadaniem MiniBooNE'a było sprawdzenie pewnych dziwnych wyników, uzyskanych przed dziesięciu laty w Los Alamos. Sugerowały one, że antyneutrina mionowe oscylują w antyneutrina elektronowe w większym stopniu niż wynikałoby to z wyliczeń.
Początkowo MiniBooNE badał neutrina mionowe i nie znalazł żadnych nieprawidłowości. jednak gdy zaczęto przyglądać się antyneutrinom mionowym okazało się, że wykryto więcej antyneutrin niż powinno ich być. Dane dotyczące liczby oraz energii wydają się zbieżne z tym, co zaobserwowano wcześniej w Los Alamos.
Antyneutrina po raz kolejny zaskoczyły badaczy. Już wcześniej, również w Fermilab, zaobserwowano, że różnice mas antyneutrin mogą nie być takie same jak różnice mas neutrin.
Komentarze (5)
Przemek Kobel, 3 listopada 2010, 17:58
Z tego co wyczytałem, dane mają za duży błąd. Ponad dwukrotnie za duży, aby można je było uznać za wartościowy wynik, i kiladziesiąt tysięcy razy za duży jak na odkrycie.
kubatre, 3 listopada 2010, 19:20
Czy Autora notki nie zaskoczył, zapewne Googlowy, "zapach" neutrina? Stan, forma - tak. Ale, na Boga nie zapach.
wilk, 4 listopada 2010, 10:46
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapach_(mechanika_kwantowa)
leszczo, 6 listopada 2010, 14:18
nie moga, wiele rzeczy przeczy MS, chodz łata je pole Higgsa
tommy2804, 25 grudnia 2013, 11:09
Wiadomo, że Model Standardowy jest tylko "tymczasową" teorią tłumaczącą wiele zjawisk, ale pozostawiającą o wiele więcej pytań bez odpowiedzi. Dopóki nie pojawi się tzw. ostateczna teoria, czyli Teoria Wszystkiego (najbardziej obiecujące są na tę chwilę Teoria superstrun oraz jedna z jej wersji tzw. M-teoria), będziemy skazani na "łatanie" tej dotychczasowej, niedoskonałej teorii. Obecnie nie mamy bowiem nic na tyle potwierdzonego doświadczalnie, ażeby nią ostatecznie zastąpić.