Związek z kurkumy sprzyja neurogenezie i naprawie mózgu
Ar-tumeron, związek występujący w kurkumie, sprzyja namnażaniu i różnicowaniu komórek macierzystych w mózgu. Wyniki uzyskane przez zespół z Instytutu Neuronauki i Medycyny w Jülich sugerują, że w przyszłości będzie go można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera czy udaru.
Podczas eksperymentów Niemcy oceniali wpływ ar-tumeronu na nerwowe komórki macierzyste (nKM). nKM odgrywają ważną rolę w samonaprawie i regeneracji funkcji mózgu w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych. Wcześniejsze badania ar-tumeronu pokazały, że może on blokować aktywację mikrogleju (aktywowany mikroglej wywołuje procesy zapalne tkanki nerwowej).
Autorzy raportu z pisma Stem Cell Research & Therapy określali wpływ ar-tumeronu na proliferację i różnicowanie nKM zarówno w warunkach in vitro, jak i in vivo.
Szczurze nerwowe komórki macierzyste hodowano przez 72 godziny w 6 różnych stężeniach ar-tumeronu. Przy pewnych stężeniach ar-tumeron do 80% nasilał namnażanie nKM, nie wpływając w żaden sposób na śmierć komórkową. W porównaniu do komórek kontrolnych, potraktowanie ar-tumeronem przyspieszało również proces różnicowania.
W czasie badań na modelu szczurzym naukowcy wstrzykiwali ar-tumeron dorosłym gryzoniom, celując w komory boczne ich mózgów. Wykorzystując znaczniki i pozytonową tomografię emisyjną (PET), wykrywali namnażające się nKM. Okazało się, że w porównaniu do zwierząt kontrolnych w grupie eksperymentalnej powiększyły się strefa podprzykomorowa (ang. subventricular zone, SVZ) oraz hipokamp. SVZ i hipokamp to obszary mózgu dorosłych ssaków, w których zachodzi neurogeneza.
Choć opisano kilka substancji sprzyjających namnażaniu nKM w mózgu, mniej leków promuje dodatkowo ich różnicowanie do neuronów, co stanowi główny cel medycyny regeneracyjnej. Wyniki odnośnie do ar-tumeronu przybliżają nas do jego osiągnięcia - podsumowuje Adele Rueger.
Komentarze (6)
Astroboy, 29 września 2014, 13:02
Jakoś trudno wyobrazić mi sobie ryż brązowy (mniam) gotowany bez ostryżu.
GODsaveTHEcat, 29 września 2014, 19:26
Mnie ciekawi czy ta substancja się wchłania, tzn. czy po spożyciu doustnie kurkumy Ar-tumeron dostaje się do krwiobiegu a później pokonuje barierę krew mózg. Zastanawiam się czy naukowy podawali szczurom specyfik dożylnie czy prosto do płynu rdzeniowo-mózgowego.
Astroboy, 29 września 2014, 19:47
Hmmm. Prawdę powiedziawszy, kompletnie nie mam pojęcia. Mój ryż ma zwyczajnie bardzo przyjemny kolor i smak.
Dodatkowo sądzę, że w moim wieku, przy tylu wypalonych papierosach, i innych takich , moja dieta mówi za mnie (skoro jeszcze żyję ).
Edit: by nie było wątpliwości, "inne takie" nie dotyczyły czegoś innego do palenia.
Anna Błońska, 29 września 2014, 21:04
Ciekawe pytanie, może uda mi się to wyjaśnić (spróbuję poprosić o info mailem). W oryginale była tylko mowa o iniekcji...
pogo, 30 września 2014, 09:05
Stawiam, że poszło prosto w czaszkę.
Anna Błońska, 1 października 2014, 19:25
No i Pogo miał rację Właśnie dostałam odpowiedź od Pani dr Rüger, która wyjaśniła mi, że zastrzyk wykonano, celując w komory boczne mózgów szczurów