Kwantowa architektura von Neumanna
Na University of California, Santa Barbara, powstał pierwszy komputer kwantowy, w którym połączono procesor z pamięcią. Odtworzono zatem, tym razem jednak w maszynie kwantowej, architekturę von Neumanna. Był to pierwszy rodzaj architektury komputera (jego autorami, obok von Neumanna byli John Mauchly i John Eckert). Jej najważniejszą cechą było przechowywanie danych wraz z instrukcjami. Zanim powstała architektura von Neumanna przeprogramowywanie komputerów mogło się odbywać jedynie poprzez ich fizyczną rekonfigurację.
Pojawienie się pierwszego w pełni funkcjonalnego komputera kwantowego jest wciąż bardzo odległe w czasie, jednak połączenie procesora i pamięci to ważny krok w stworzeniu kwantowej maszyny. Dzięki temu programowanie i kontrolowanie komputera staje się znacznie prostsze.
Obecnie jedynym dostępnym komercyjnie urządzeniem, które do obliczeń wykorzystuje zjawiska kwantowe, jest komputer firmy D-Wave. Jego architektura przypomina jednak rozwiązania sprzed epoki pojawienia się architektury von Neumanna. Jedyny egzemplarz komputera D-Wave kupił ponoć Lockheed Martin.
Każdy obecnie używany komputer bazuje na architekturze von Neumanna, a my stworzyliśmy jej kwantowy odpowiednik - mówi Matteo Mariantoni, główny autor badań.
Komputer z Uniwersytetu Kalifornijskiego korzysta z obwodów elektrycznych, które są schładzane do temperatury bliskiej zeru absolutnemu. Wówczas działają jak nadprzewodniki i zachodzą w nich zjawiska kwantowe. Mariantoni mówi, że wykorzystano układy, które mogą być tworzone za pomocy współczesnych technik używanych w przemyśle półprzewodnikowym, a dzięki nadprzewodzącym obwodom możliwe było umieszczenie procesora i pamięci na jednym układzie i uzyskanie architektury von Neumanna.
Wspomniany komputer to maszyna wykorzystująca dwa kubity (kwantowe bity), które komunikują się za pomocą kwantowej szyny. Każdy z kubitów jest też połączony z układem pamięci, w którym może zapisać swój obecny stan w celu jego późniejszego wykorzystania. Pamięć działa zatem tak, jak układ RAM w tradycyjnym komputerze. Kubity łączą się z pamięcią za pośrednictwem obwodów zwanych rezonatorami, które przez krótki czas mogą przechowywać stan kubitu.
W kwantowej architekturze von Neumanna uruchomiliśmy kwantową transformację Fouriera oraz trzykubitową bramkę Toffoliego - kluczowe kwantowe obwody logiczne, które posłużą nam do dalszych prac nad kwantowym komptuerem - mówi Mariantoni.
Komentarze (5)
whiteresource, 2 września 2011, 21:49
"tranfromatę Fouriera" = transformację Fouriera:/
TrzyGrosze, 3 września 2011, 07:38
Mylisz się. W Twoim równaniu prawa strona nie jest równa lewej.
Pewnie Ci chodziło o literówkę?. To w tym kontekście i tak właściwe jest: transformatę Fouriera.
A kulturalnie, bez szpanowania, literówki zgłasza się opcją: zgłoś do moderatora.
Taka netykieta jest.
whiteresource, 3 września 2011, 13:35
TrzyGrosze - wyluzuj i zdejmij klapy z oczu, nie bądz hipokrytą. Przeczytaj uwaznie tekst oryginalu i zastanow sie co mieli na mysli autorzy. Po drugie nie bądz taki policjant nie cierpie nadgroliwych obroncow wszystkiego. Zauważ, nie pierwszy raz widze komentarze z poprawkami na wierzchu, strofuj ich a ode mnie sie oddal...
wilk, 13 września 2011, 20:05
Dziwne, że mówi to naukowiec, ale to nie jest prawda… (swoją drogą nie zauważyłem takiego stwierdzenia w artykule źródłowym) Obecne procesory są w architekturze Harvard-Princeton.
whiteresource, 15 września 2011, 00:30
Może autorowi chodzilo raczej o to, że architektura von Neumanna była zalążkiem współczesnych komputerów, albo inaczej - pierwszym, lub jednym z pierwszych typów komputera współczesnego;)