Niskie dawki arsenu in utero = wczesne dojrzewnie + otyłość

| Zdrowie/uroda
Photo courtesy of NIEHS

Samice myszy, które w łonie matki wystawiono na oddziaływanie niskich dawek arsenu z wody pitnej, wcześnie dojrzewają i jako dorosłe osobniki stają się otyłe. Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIEHS) podkreślają, że wyniki są bardzo istotne, bo wykorzystane w studium stężenie 10 części na miliard (ppb) to, wg norm Agencji Ochrony Środowiska, najwyższy dopuszczalny poziom arsenu w wodzie pitnej.

Amerykanie podzielili ciężarne myszy na 3 grupy. W wodzie grupy kontrolnej nie było w ogóle arsenu. Myszy z grup eksperymentalnych stykały się zaś ze stężeniami rzędu 10 ppb i 42,5 ppm (części na milion); o ostatnim ze stężeń wiadomo, że jest szkodliwe dla myszy. Ekspozycję zastosowano między 10. dniem po zapłodnieniu a porodem, co odpowiada okresowi między środkiem pierwszego trymestru i narodzinami u ludzi.

Nieoczekiwanie stwierdziliśmy, że wystawienie na oddziaływanie arsenu przed narodzinami ma głęboki wpływ na początek pokwitania i otyłość na późniejszych etapach życia. Choć ekspozycja miała miejsce w okresie prenatalnym, skutki utrzymywały się też w dorosłości - podkreśla dr Humphrey Yao.

Choć w ramach studium nie sprawdzano, czy samce również przechodziły wcześniejsze dojrzewanie, naukowcy potwierdzają, że samce stykające się z arsenem in utero także tyły, gdy stawały się coraz starsze. Przyrostem wagi skutkowały zarówno niskie, jak i wysokie stężenie arsenu.

Jak dodaje dr Karina Rodriguez, eksperyment z 3 grupami (kontrolną i 2 eksperymentalnymi) powtarzano na 3 próbach myszy i za każdym razem uzyskiwano te same rezultaty. Na razie naukowcy nie wiedzą, jaki proces odpowiada za zaobserwowane zjawiska.

Dr Linda Bornbaum, dyrektor Narodowego Programu Toksykologicznego, uważa, że powinno się kontynuować badania z obiema dawkami.

arsen woda pitna ekspozycja in utero życie płodowe wczesne dojrzewanie pokwitanie otyłość Humphrey Yao Karina Rodriguez Linda Bornbaum