Potwierdzono, że artefakt wydobyty z wraku to najstarsze znane astrolabium

| Humanistyka
University of Warwick

U wybrzeży Omanu we wraku okrętu Esmeralda z floty Vasco da Gamy odkryto najstarsze znane astrolabium. Karaka zatonęła na Oceanie Indyjskim podczas sztormu w 1503 r.

University of Warwick

Artefakt został wydobyty w 2014 r. (pracami wykopaliskowymi kierował David Mearns z firmy Blue Water Recoveries). Ponieważ nie było na nim widać żadnych oznaczeń, można było tylko podejrzewać, że to astrolabium. Dopiero skanowanie laserowe przeprowadzone w laboratorium prof. Marka Williamsa z Uniwersytetu w Warwick pozwoliło na zidentyfikowanie przyrządu astronomicznego.

Skany pokazały nacięcia - dzieliły je 5-stopniowe odległości. Oznaczenia te pozwalały marynarzom mierzyć wysokość słońca nad horyzontem w południe, by określić położenie.

Technologia zastosowana przez Brytyjczyków zapewniała rozdzielczość rzędu 0,1 mm. Uzyskany model 3D wykorzystano do cyfrowej "naprawy" artefaktu.

Najczęściej pracujemy nad zadaniami inżynieryjnymi, dlatego możliwość transferu naszej wiedzy na coś zupełnie innego i historycznie istotnego była czymś naprawdę interesującym.

Astrolabium o średnicy 17,5 cm wykonano z brązu. Wygrawerowano na nim portugalski herb i osobisty emblemat króla Manuela I Szczęśliwego, który panował w latach 1495-1521.

astrolabium Esmeralda wrak karaka Vasco da Gama Mark Williams David Mearns Blue Water Recoveries