Ładniejsza = bardziej winna

| Psychologia
m.mate (Mate Marschalko), CC

Wcześniejsze badania powiązały fizyczną atrakcyjność z sukcesem odnoszonym w wielu dziedzinach, np. w pracy (niepoślednią rolę wydaje się w tym odgrywać efekt aureoli). Jest jednak wyjątek od tej reguły: sprawa sądowa dotycząca przemocy domowej i zabicia oprawcy. Gdy działającą w samoobronie jest atrakcyjna kobieta, ocenia się ją jako bardziej winną.

Antonio Herrera, Inmaculada Valor-Segura i Francisca Expósito z Uniwersytetu w Granadzie wymyślili na potrzeby studium dwa scenariusze postępowania sądowego. W obu oskarżona o zabicie swojego męża kobieta broniła się, argumentując, że była ofiarą długotrwałej przemocy domowej, a zatem zabijając małżonka, działała w samoobronie. Pojawiała się jednak pewna różnica: w jednym z opisów podsądna wpisywała się w stereotyp ofiary, a w drugim nie.

W ten sposób połowa uczestniczących w eksperymencie oficerów policji czytała opowieść, której bohaterka była młoda, [...], wyniszczona fizycznie i delikatna, miała dzieci i pozostawała zależna finansowo od partnera. Reszta zapoznawała się z historią, w której kobieta, konsultantka finansowa, była bezdzietna i zamężna od 10 lat. Podczas procesu zawsze dobrze się ubierała, a jej kontakty z sędzią i prawnikami odznaczały się rezolutnością i spokojem.

Psycholodzy poprosili badanych, by wcielili się w rolę członków ławy przysięgłych. Ich zadanie polegało na ocenie wiarygodności, odpowiedzialności i kontroli sytuacyjnej.

Wyniki pokazały, że stykając się z niestereotypową kobietą [...], ochotnicy przypisywali jej większą kontrolę nad sytuacją, co w kategoriach prawnych przekłada się na wyższy stopień winy. Drugą zmienną powiązaną z ferowanymi wyrokami okazał się poziom seksizmu badanych. Osoby, które zdobyły więcej punktów w skali wrogiego oceniania, także przypisywały oskarżonej większą kontrolę nad sytuacją.

Przed przystąpieniem do studium naukowcy zebrali grupę 169 oficerów Fuerzas de Seguridad del Estado z różnych części Hiszpanii. Większość próby stanowili mężczyźni (153).

atrakcyjność fizyczna stereotyp ofiary proces sądowy wina kontrola sytuacyjna