Stres piękności szkodzi

| Psychologia
Johan Larsson, CC

Wg mężczyzn, kobiety z wysokim poziomem hormonu stresu kortyzolu mają mniej atrakcyjną twarz niż ich bardziej zrelaksowane koleżanki.

Być może przy niskim stężeniu kortyzolu twarz odzwierciedla dobry stan zdrowia [i/lub rozwiniętą zdolność radzenia sobie z przeciwnościami losu]. Alternatywne wyjaśnienie jest takie, że atrakcyjność twarzy sygnalizuje potencjał reprodukcyjny, który podlega częściowej modyfikacji przez hormony stresu (ostatecznie wiele badań wykazało, że stres zaburza płodność) - wyjaśnia dr Markus Rantala z Uniwersytetu w Turku.

W studium uwzględniono 52 Łotyszki. Kobiety, których średnia wieku wynosiła 20 lat, szczepiono przeciwko zapaleniu wątroby typu B. Naukowcy pobrali próbki krwi, by móc na tej postawie ocenić odpowiedź immunologiczną i poziom kortyzolu. Później zdjęcia twarzy wszystkich dziewcząt pokazywano 18 heteroseksualnym studentom.

Okazało się, że choć nie zidentyfikowano związku między kobiecą reakcją immunologiczną a oceną atrakcyjności twarzy, fizjonomie ochotniczek z niższym stężeniem kortyzolu były, wg panów, bardziej pociągające. Akademicy zauważyli także, że studentom bardziej podobały się twarze z idealną, nie za małą i nie za dużą, ilością tłuszczu.

Warto podkreślić, że badanie opisane na łamach Biology Letters wskazuje, że atrakcyjność twarzy kobiet nie jest oceniana tak samo jak u mężczyzn. W przypadku obu płci za piękne uznaje się twarze z niskim poziomem kortyzolu, jednak u mężczyzn wyznacznikiem piękna jest także silny układ odpornościowy.

atrakcyjność kortyzol hormon stresu poziom stężenie twarz kobiety ocena dr Markus Rantala