Nadchodzi era zwijalnych wyświetlaczy?

| Technologia

Specjaliści z amerykańskiej firmy Polyera we współpracy z ekspertami BASFa opracowali nowy materiał, który umożliwia łatwiejszą produkcję zginalnych wyświetlaczy komputerowych. Tym nowym materiałem jest półprzewodnikowy atrament zdolny do przenoszenia ładunków ujemnych.

Obecnie wykorzystuje się dwa typy półprzewodników: P, czyli półprzewodnik współpracujący z ładunkami dodatnimi, i N - z ładunkami ujemnymi. Dotychczas zdecydowana większość półprzewodnikowych atramentów należała do typu P.

Opracowany właśnie atrament typu N można z łatwością nanieść na wiele rodzajów materiałów, od sztywnych półprzewodników, poprzez elastyczne plastiki po papier. Nanoszenie przypomina proces druku gazety - jest bardzo szybkie i tanie.

Antonio Facchetti, główny technologi Polyery mówi, że prace nad nowym atramentem przypominały prace nad nowymi lekami. Szukaliśmy nowej molekuły - stwierdza. I znaleziono molekułę, której brakuje jednego elektronu. Dzięki temu atrament bardzo efektywnie transportuje ujemne ładunki.
Odkrycie Polyery może oznaczać rewolucję w przemyśle IT. Umożliwi ono powstanie nie tylko zginalnych wyświetlaczy, ale pozwoli np. na nadrukowywanie tagów RFID na dowolnych przedmiotach czy na produkcję bardzo tanich czujników.

atrament wyświetlacz Polyera