Lek na białaczkę z awokado?

| Medycyna
Jaanus Silla (j_silla), CC

Prof. Paul Spagnuolo z Uniwersytetu w Waterloo odkrył w awokado lipid, awokatynę B, który obierając na cel białaczkowe komórki macierzyste, zwalcza ostrą białaczkę szpikową (OBS).

To komórki macierzyste są w dużej mierze odpowiedzialne za rozwój choroby. Z tego też powodu wielu pacjentów doświadcza wznowy. Przeprowadziliśmy wiele testów, by sprawdzić, jak nowy lek działa na poziomie molekularnym. Potwierdziliśmy, że wpływa wybiórczo na komórki macierzyste, nie szkodząc przy tym komórkom zdrowym.

Kanadyjczycy złożyli wniosek patentowy dotyczący wykorzystania awokatyny B w leczeniu OBS. Choć od praktyki klinicznej lek dzieli jeszcze wiele lat, Spagnuolo prowadzi już eksperymenty, które przygotują go do I fazy testów klinicznych.

Poza onkologią istnieje ponoć wiele innych potencjalnych zastosowań awokatyny B.

Spagnuolo woli pracować z nutraceutykami o zdefiniowanej budowie niż z wyciągami. W różnych roślinach i rocznikach skład ekstraktu może nie być taki sam. Zależy to od wielu czynników - gleby, lokalizacji, ilości światła słonecznego czy deszczu. Ocena nutraceutyku jako potencjalnego leku wymaga pogłębionej analizy modelu molekularnego. Takie podejście zapewnia lepsze rozumienie działania substancji. To oznacza, że możemy dokładniej i bardziej konsekwentnie odtwarzać efekty jej działania.

awokado awokatyna B lipid ostra białaczka szpikowa białaczkowe komórki macierzyste Paul Spagnuolo