Awokado wpływa na wchłanianie witaminy A

| Zdrowie/uroda
Jaanus Silla (j_silla), CC

Jedzenie świeżego awokado z sosem z pomarańczowych pomidorów lub surowymi marchewkami znacząco zwiększa wchłanianie prowitaminy A (alfa- i beta-karotenu). Sprzyja też przekształcaniu karotenów w aktywną formę witaminy A.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio sprawdzali, czy awokado może pomóc organizmowi lepiej wykorzystywać i wchłaniać witaminę A z pokarmów bogatych w karoten. Przeprowadzono dwa randomizowane badania naprzemienne (ang. randomized, two-way crossover feeding study) z udziałem 12 zdrowych kobiet i mężczyzn. W ramach pierwszego oceniano wpływ świeżego awokado na wchłanianie beta-karotenu z sosu pomidorowego oraz przekształcanie prowitaminy A w witaminę A. W drugim chodziło o to samo, ale sos pomidorowy zastąpiono surową marchwią.

W 1. eksperymencie stwierdzono, że w porównaniu do posiłku z samym sosem pomidorowym, dodatek jednego awokado (150 g) 2,4-krotnie zwiększał wchłanianie beta-karotenu oraz 4,6-krotnie nasilał konwersję prowitaminy A w aktywną witaminę.

W 2. eksperymencie zauważono, że w porównaniu do jedzenia samej surowej marchwi, dodatek jednego awokado (150 g) zwiększał absorpcję beta-karotenu 6,6-krotnie, a alfa-karotenu 4,8-krotnie. Przekształcanie karotenów w witaminę A wzrastało aż 12,6 razy.

Jak widać na tym przykładzie, w łączeniu pewnych pokarmów w pary chodzi o coś więcej niż smak [...] - podsumowuje dr Nikki A. Ford z Hass Avocado Board (HAB).

awokado karoten alfa-karoten beta-karoten prowitamina A witamina A wchłanianie absorpcja przekształcanie dr Nikki A. Ford