Wyjaśniono, czemu azotany poprawiają sportowe osiągi

| Zdrowie/uroda
maHidoodi, CC

Popularne wśród sportowców suplementy z azotanami poprawiają osiągi, bo zmniejszają lepkość krwi, poprawiając jej przepływ. Co istotne, nie dochodzi przy tym do upośledzenia zaopatrzenia tkanek w tlen.

Nasze badanie rzuca nowe światło na to, jak kontrolowane są dostawy tlenu do tkanek organizmu [...] i jaką rolę spełniają w tym nerki oraz wątroba. Ustalenia wskazują na potencjalne metody dietetycznej interwencji w przypadku nadkrwistości innych schorzeń, które wymagają zmniejszenia masy czerwonych krwinek [...] - podkreśla dr Andrew Murray z Uniwersytetu w Cambridge.

Zespół badał efekty suplementacji azotanami w czterech grupach szczurów; zwierzęta trzymano albo w warunkach zwykłych, albo z obniżoną ilością tlenu i podawano im chlorek lub azotan sodu. Ściśle monitorowano ilość NaNO3 przyjmowanego z pokarmem i wodą, tak by osiągnąć wartość 7 mg NaNO3 na kg masy ciała dziennie.

Wiadomo, że niedotlenienie (hipoksja) podnosi poziom hemoglobiny, ale suplementacja umiarkowanymi dawkami azotanu w dużej mierze hamowała to zjawisko. Niespodziewanie dla naukowców azotany obniżały także poziom hemoglobiny u zwierząt hodowanych w warunkach normoksyjnych. Autorzy publikacji z The FASEB Journal zauważyli, że przy wyższych dawkach azotanu stężenia hemoglobiny zaczynały znowu rosnąć.

Analizując mechanizmy leżące u podłoża tych zjawisk, akademicy odkryli, że supresja poziomu hemoglobiny była wynikiem dotlenienia wątroby i supresji ekspresji "tutejszej" erytropoetyny. Kiedy jednak poziom hemoglobiny spadał, zmniejszało się zaopatrzenie w tlen nerek i przy wyższych dawkach NaNO3 zaczynały one produkować więcej odwracającej opisane wcześniej efekty erytropoetyny.

azotan sodu erytopoetyna ekspresja produkcja wątroba nerki narząd hipoksja dotlenienie nadkrwistość dr Andrew Murray