Bakterie jedzące asfalt
Naukowcy odkryli bakterie, które odżywiają się... naturalnym asfaltem i olejami ciężkimi. Dwadzieścia osiem tysięcy lat temu zostały uwięzione w złożu łupków bitumicznych Rancho La Brea. Jak tłumaczą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside, dysponują enzymem umożliwiającym rozkładanie ropy naftowej (Applied and Environmental Microbiology).
Takie enzymy to prawdziwa żyła złota. Można by je wykorzystać chociażby do usuwania skutków katastrof ekologicznych, tworzenia nowych leków czy produkcji paliw.
Asfalt jest ekstremalnym i nieprzyjaznym życiu środowiskiem — podkreśla Jong-Shik Kim. Te organizmy potrafią przetrwać w mieszaninie olejów ciężkich, która zawiera wiele wysokotoksycznych substancji, zero wody i niewiele tlenu. Produktem ubocznym działalności niezwykłych bakterii jest metan. To na jego ślad natrafili naukowcy. Zobaczyli wydobywające się z gleby bąbelki gazu.
Kim i Dave Crowley zsekwencjonowali genom mikroorganizmów. Wcześniej natrafiano już na ślad asfaltowych bakterii, ale nie udawało się wyekstrahować ich DNA [...].
Panowie zamrozili kawałek smoły w ciekłym azocie, a następnie sproszkowali go. Odsłonili w ten sposób bakterie i uzyskali do nich dostęp.
Uznali, że zidentyfikowane bakterie to organizmy glebowe, schwytane tysiące lat temu w asfaltową pułapkę, albo zmienieni przez ewolucję mieszkańcy podziemnych zbiorników oleju.
Komentarze (4)
Pavulon, 12 maja 2007, 13:53
Polskie drogi to chyba wylęgarnia tych bakterii ;D
mikroos, 12 maja 2007, 15:11
hehehe, dobre
a tak swoją drogą: ciekawe, czy potrafią się także odżywiać lżejszymi olejami oraz benzynami - w takim wypadku mamy w ręku wymarzoną broń biologiczną. już niejedna symulacja pokazywała, że zniszczenie ekonomiczne kraju jest o wiele skuteczniejsze i łatwiejsze od wejścia zbrojnego. bo wyobraźmy sobie teraz, że wrzucamy takie bakterie do rafinerii albo do zbiornika na tankowcu - biorąc pod uwagę, że spora część ropy pochodzi z regionów pelnych terrorystów, to można 'korespondencyjnie' zniszczyć zasoby ropy np. w USA. genialne w swej prostocie.
co do zastosowania bakterii w usuwaniu plam ropy, już słyszałem co najmniej kilkanaście prezentacji na ten temat (i w ogóle na temat bioremediacji), że niby tania, że skuteczna i nie wiadomo co tam jeszcze - i jakoś ciągle nie widać efektów. więc nauczyłem się z dużym dystansem traktować takie zapowiedzi - choć oczywiście byłoby fajnie, gdyby wreszcie udało się tę genialną ideę wprowadzić w życie
Afekt, 13 maja 2007, 21:57
Weź nie straszcie.
Od razu jak przeczytałem ten tytuł przypomnial mi się film scfi-fi, w którym to świat legł w gruzach bo takie bakteria zeżarły wszelką ropę, benzynę, paliwo, co było bezpośrednim wybuchem III wojny światowej, która obróciła naszą cywilizację w gruzy.
Wyobraźcie sobie, że to stanie się bronią a bakterie jak to bakterie trudno je powstrzymać. Na szczęście dziś świat coraz mniej polega na ropie. Choć nadal w miażdzącej przewadze.
waldi888231200, 11 października 2007, 21:57
A może złoża gazu ziemnego to efekt pracy tych bakterii?? 8)