Kobiety wyprzedzają mężczyzn
Kobiety mają na dłoniach więcej różnych gatunków bakterii od mężczyzn. Ku swojemu zdziwieniu naukowcy z University of Colorado stwierdzili, że na ludzkich dłoniach w ogóle bytuje więcej mikroorganizmów niż dotąd przypuszczano. Sekwencjonowanie genów ujawniło, że przeciętna "łapka" to dom dla 150 różnych gatunków bakterii (Proceedings of the National Academy of Sciences).
Flora bakteryjna poszczególnych osób nie jest, oczywiście, taka sama. Amerykanie mają nadzieję, że dzięki ich badaniom uda się ustalić, jak wygląda tzw. stan wyjściowy i jakie zmiany wiążą się z określonymi jednostkami chorobowymi. Podkreślają, że większość bakterii skórnych po prostu tu mieszka, inne sprzyjają zdrowiu tego organu, a tylko nieliczne są patogenami. Nie wiemy jednak, jak różnice w liczebności poszczególnych populacji wpływają na zdrowie ani czy niektóre gatunki są lepsze od innych.
W ramach eksperymentu zespół doktora Noaha Fierera przyjrzał się dłoniom 51 osób. Odnaleziono na nich ponad 4700 gatunków bakterii, a tylko 5 występowało u wszystkich ochotników! Co więcej, jedynie 17% pojawiało się na prawej i lewej dłoni tej samej osoby.
Wg Fierera, większe zróżnicowanie flory bakteryjnej u kobiet może się wiązać z kwasowością skóry. U mężczyzn pH jest niższe, co utrudnia bakteriom życie. Niewykluczone też, że kluczowym czynnikiem są różnice w działaniu gruczołów potowych, łojowych lub hormonów. Poza tym płcie gustują w innych kosmetykach.
Mycie rąk nie wpływało za bardzo na skład flory bakteryjnej. O ile po potraktowaniu mydłem i wodą liczebność niektórych gatunków spadała, o tyle inne czuły się po tym zabiegu jeszcze lepiej. Najbardziej spektakularne efekty przynosiło mycie za pomocą preparatów antybakteryjnych, które brały na cel najgroźniejsze mikroorganizmy.
Mimo że tak o nie dbamy, na dłoniach znajduje się 3-krotnie więcej bakterii niż na przedramionach i łokciach, jest ich nawet więcej niż w jamie ustnej czy jelicie grubym.
Komentarze (6)
thibris, 4 listopada 2008, 12:57
Zaskakująca jest ta część o zróżnicowaniu flory bakteryjnej pomiędzy prawą i lewą ręką. Nie stykają się one tak często, czy to bakteriom w czasie tych zetknięć trudniej się przeprowadzić ?
w46, 4 listopada 2008, 15:34
Może to przez "Cześć" wymieniamy się bakteriami stąd różnice
mikroos, 4 listopada 2008, 15:53
Myślę dokładnie tak, jak pisze w46. Dodałbym tylko, że nie ogranicza się to tylko do podawania ręki, ale także do wielu innych czynności, które wykonujemy zwykle jedną, określoną ręką.
thibris, 4 listopada 2008, 18:05
Tylko mnie zszokowała aż tak wielka różnica. Gdyby około 70% bakterii było wspólnych dla obu rąk to bym się nie zdziwił, ale tylko 17% ?
waldi888231200, 4 listopada 2008, 18:46
Dobre, trzeba znowu kupować szare mydło.
Gość tymeknafali, 5 listopada 2008, 01:50
Może powinni zrobić te badania na większą skalę?