Liczące banknoty
Współczesne banknoty mają dziesiątki zabezpieczeń przed ich fałszowaniem. Uczeni z Niemiec i Japonii zaprezentowali właśnie technikę, która umożliwi opracowanie całkowicie nowych sposobów zabezpieczania. Umieścili oni mianowicie układy logiczne na banknotach.
Na dolary, franki szwajcarskie, jeny i euro naniesiono ostrożnie złoto, tlenek glinu oraz organiczne molekuły, tworząc w ten sposób tranzystory i proste obwody. Co ważne, dokonano tego, jak stwierdził Ute Zschieschang z Instytutu Maksa Plancka, bez użycia agresywnych chemikaliów i wysokich temperatur, które mogłyby zniszczyć powierzchnię banknotu. Takie proste tranzystory cienkowarstwowe (TFT) mają grubość zaledwie 250 nanometrów i pracują przy napięciu 3 woltów. Prąd o tak niskim napięciu może być dostarczany do banknotów bezprzewodowo, za pomocą zewnętrznych czytników, podobnych do tych, które zbierają dane z tagów RFID.
Przeprowadzono już pierwsze testy, które wykazały, że wspomniane obwody mogą przeprowadzać proste operacje obliczeniowe. Specjaliści zastanawiają się teraz, w jaki sposób wykorzystać je do zabezpieczenia banknotów.
Komentarze (5)
krzysiek, 22 grudnia 2010, 19:36
Ciekawe czy np banki mogłyby używać ich do obliczeń ;-)
waldi888231200, 22 grudnia 2010, 20:26
Wchodzisz do sklepu bierzesz buty podchodzisz do kasy a sprzedawca ukradkiem kuka na monitorek i ... 357,25zł wyjmujesz portfel a tam dokładnie co do grosza tyle jest (albo kuka na monitorek i mówi sp***rzaj dziadu).
sarelo, 22 grudnia 2010, 21:55
Albo jeszcze lepiej, złodziej sobie chodzi ulicą i skanuje wybrane osoby, patrzy o ten koleś ma dużo kasy to go skrobnąć może.
Odnośnie tagów RFID i zagrożeń:
http://www.youtube.com/watch?v=gK8Nao2Axg0
wilk, 23 grudnia 2010, 08:40
Biorąc pod uwagę sposób traktowania banknotów takie rozwiązania nie mają raczej większego sensu. Zresztą mamy już wystarczająco dużo teorii spiskowych o mikrochipach i paskach zabezpieczających w obecnych banknotach.
Tolo, 23 grudnia 2010, 12:41
sarelo już jesteś dokładnie monitorowany w oparciu o telefon komórkowy który działa tak jak rfid tylko ma własne zasilanie i większy zasięg.
Co do tego chipa w pasku to teoretycznie jest to możliwe i było by uzasadnione ale oglądałem pasek pod takim czerwonym rosyjskim mikroskopem (akurat taki mam na stanie ) i w sumie nic dziwnego nie znalazłem.