Bariera krew-mózg pokonana
Naukowcy z Cornell University bezpiecznie pokonali barierę krew-mózg, co pomoże dostarczyć do mózgu leki na choroby neurodegeneracyjne czy nowotwory.
Uczeni odkryli, że produkowana przez organizm adenozyna umożliwia przeniknięcie dużym molekułom przez barierę. Zauważyli, że gdy w komórkach tworzących barierę krew-mózg aktywuje się adenozynę, zostaje otwarta „brama" pozwalająca na przenikanie molekuł.
Co prawda pierwsze badania wykonano na myszach, lecz receptory adenozyny odkryto również w komórkach ludzkich. Ponadto naukowcy z Cornell zauważyli, że już zaakceptowany przez FDA bazujący na adenozynie lek o nazwie Lexiscan, który jest wykorzystywany podczas badań obrazowych serca u ciężko chorych pacjentów, może na krótko otwierać barierę krew-mózg.
Bariera krew-mózg składa się z wyspecjalizowanych komórek w naczyniach krwionośnych mózgu, które wybiórczo pozwalają niezbędnym molekułom, takim jak aminokwasy, tlen, glukoza czy woda na przenikanie do mózgu. Bariera działa tak dobrze, że dotychczas nie wiedziano, jak można dostarczyć do mózgu lekarstwa.
Największym problemem w każdej chorobie neurologicznej jest niemożność jej leczenia, ponieważ nie możemy dostarczyć lekarstw - stwierdziła profesor immunologii Margaret Bynoe. Wielkie firmy farmaceutyczne od 100 lat próbują przekroczyć tę barierę bez szkody dla pacjenta - dodała uczona.
Dotychczas próbowano przełamać barierę tak modyfikując lekarstwa, by ich molekuły przyczepiały się do tych molekuł, które mogą wnikać do mózgu. Taka taktyka nie sprawdziła się, gdyż zmodyfikowane lekarstwa nie działały. Wygląda na to, że użycie receptorów adenozyny jest sposobem na otwarcie wejścia. Skorzystamy z tego, by otwierać i zamykać barierę gdy będzie to potrzebne - stwierdziła Bynoe.
Podczas testów na myszach do mózgu zwierząt udało się dostarczyć duże molekuły dekstranów oraz przeciwciała beta amyloidu i zaobserwowano, jak wiążą one płytki amyloidowe odpowiedzialne za powstawanie choroby Alzheimera. Podobne testy są prowadzone w kierunku leczenia stwardnienia rozsianego.
Komentarze (7)
este perfil es muy tonto, 15 września 2011, 14:51
czyli lepsiejsze narkotyki będą?
Gość shadowmajk, 15 września 2011, 17:16
O tym samym pomyslalem
Z tego co tam czytam to chyba tak \o/
whiteresource, 15 września 2011, 17:32
Nie jestem pewien swojej wiedzy, ale chyba wlasnie wspolczesne narkotyki radza juz sobie z ta bariera, dla tego są narkotykami:/ Zreszta sama nazwa to wskazuje - "substancje psychoaktywne". Wystarczającym przykładem jest alkohol w postaci wódki.
este perfil es muy tonto, 15 września 2011, 19:38
wiem że sobie radzą, ale radzić sobie mogą lepiej, poza tym dojść teraz być może mogą nowe interesujące substancje
dajmon, 16 września 2011, 14:31
Ohooo to teraz zobaczymy jak działa loperamid!
dagon, 19 września 2011, 17:04
"lekarstwa"... czyli będzie można nami bardziej manipulować i zatruwać...
mikroos, 19 września 2011, 18:21
No ba, przecież umieranie na choroby OUN jest takie słitaśne...