Równe rozłożenie białka na 3 posiłki dobre dla mięśni seniorów

| Zdrowie/uroda
Live4Soccer(L4S), CC

Ubytek masy mięśniowej to skutek starzenia, który może prowadzić do upadków czy problemów z poruszaniem. Można temu jednak zapobiec, jedząc białko. Dodatkowo najnowsze badania pokazują, że równe rozłożenie białka na 3 posiłki wiąże się u seniorów z większą masą i siłą mięśni.

Kanadyjski zespół, w skład którego wchodzili naukowcy z Instytutu Badawczego Centrum Zdrowia McGill University (RI-MUHC), Uniwersytetu Montrealskiego oraz Uniwersytetu w Sherbrooke, badał zarówno ilość, jak i rozkład białka na posiłki u ludzi w wieku 67 lat i starszych.

Większość seniorów, zwłaszcza w Ameryce Północnej, spożywa większość dziennego białka podczas lunchu [obiadu] lub kolacji. Chcieliśmy sprawdzić, czy ludzie, którzy dodali źródła białka do śniadań, [...] mają większą siłę mięśni - opowiada dr Stéphanie Chevalier z RI-MUHC.

Dr Chevalier współpracowała z dr Hélène Payette, która prowadzi badanie podłużne NuAge (Nutrition as a Determinant of Successful Aging).

Naukowcy z RI-MUHC analizowali dane kohorty z NuAge (losy blisko 1800 osób śledzono przez 3 lata). Przyglądali się wzorcom spożycia białka 827 zdrowych mężczyzn i 914 zdrowych kobiet w wieku 67-84 lat z Quebecu. W ten sposób próbowali wykryć powiązania z różnymi zmiennymi, w tym siłą, masą mięśniową czy mobilnością.

Zaobserwowaliśmy, że ochotnicy obojga płci, którzy spożywali białka w zrównoważony sposób w ciągu dnia [w ramach 3 posiłków] mieli większą siłę mięśniową niż ci, którzy zjadali ich więcej na kolację, a mniej na śniadanie. Rozkład spożycia białka w ciągu dnia nie wiązał się jednak z ich mobilnością - wyjaśnia dr Samaneh Farsijani.

Wszystkie tkanki ciała są zbudowane z białek, a te z aminokwasów. Jeśli spożycie białek spada, ich synteza w organizmie nie przebiega prawidłowo, co prowadzi do spadku masy mięśniowej.

Nasze badanie bazuje na dowodach naukowych, które pokazują, że starsi ludzie powinni spożywać więcej białka na posiłek, ponieważ potrzebują większego zastrzyku aminokwasów do syntezy białka - wyjaśnia Chevalier, dodając, że jednym z aminokwasów niezbędnych do odnowy białek jest leucyna. W ramach przyszłych badań interesująco byłoby się [zatem] przyjrzeć [różnym] źródłom białka i ich składowi.

białko źródło posiłek siła masa mięśniowa Stéphanie Chevalier Samaneh Farsijani