Bieganie zaraża otoczenie

| Psychologia
israeltourism, CC

W Nature Communications ukazały się wyniki badań dotyczących aktywności ponad miliona biegaczy. Naukowcy śledzili ich przez pięć lat i udowodnili, że aktywność fizyczna jest społecznie zaraźliwa. Informacje o aktywności znajomych powodują, że sami zaczynamy więcej ćwiczyć. Gdy znajomi dzielą się w serwisach społecznościowych informacjami o tym, że biegają, może spowodować, że sami będziemy biegać dalej, szybciej i dłużej – mówi profesor Sinan Aral z MIT-u, autor badań „Exercise contagion in a global social network".

Aral i doktor Christos Nicolaides wykorzystali dane dotyczące lokalizacji, powiązań w serwisach społecznościowych oraz zwyczajów dotyczących biegania ponad miliona osób, które w serwisach społecznościowych informowały o przebiegniętych przez siebie trasach. W sumie przez pięć lat przebigły one 359 milionów kilometrów. Biegacze informowali znajomych o długości biegu, czasie jego trwania, tempie i spalonych kaloriach. Profesor Aral mówi, że rozpowszechnianie takich informacji było silnie zaraźliwe społecznie.

Uczeni zaobserwowali, że w dniu, w którym dana osoba biegała, informacja o jej aktywności skłaniała kogoś z jej znajomych do przebiegnięcia dodatkowych 300 metrów na każdy kilometr, który ta osoba przebiegła, a każde 10 minut biegu inspirowało kogoś do biegania o 3 minuty dłużej.

Naukowcy od dawna spierają się o to, czy osiągnięcia sportowe jednej osoby wpływają na osiągnięcia jej znajomych. Profesor Aral mówi, że porównywanie się do lepszych inspiruje nas do cięższej pracy, a porównywanie sie z gorszymi każe nam pilnować, by nie okazali się oni w przyszłości lepsi. Jego zdaniem, przeprowadzone przezeń badania dowiodły występowania obu typów zachowań, chociaż silniej działa porównywanie się z lepszymi

Znaczenie ma również płeć. Okazało się, że rywalizacja sportowa jest silniejsza pomiędzy mężczyznami. Zauważono tutaj silniejsze współzawodnictwo niż pomiędzy parami mieszanymi. Co więcej, na zachowania sportowe mężczyzn wpływają osiągi zarówno innych mężczyzn jak i kobiet. Jeśli zaś chodzi o panie, to zauważono wpływ osiągnięć jednych pań na inne, ale tylko na takie, które we wcześniejszych badaniach twierdziły, że bardziej wpływają na nie ich własne zamierzenia i plany, niż ich partnerzy.

bieganie społeczność rywalizacja