Lek na reumatoidalne zapalenie stawów odtwarza pigmentację skóry w bielactwie

| Medycyna
Dr. Brett King

Inhibitor kinaz janusowych (JAK), który dotąd stosowano do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, odtworzył pigmentację skóry u pacjentki z bielactwem nabytym.

Obecne metody leczenia bielactwa, np. maści sterydowe czy światłoterapia, nie zawsze są skuteczne. Postępy poczynione ostatnio przez naukowców zasugerowały jednak, że warto by przyjrzeć się właśnie inhibitorom JAK.

Szlak zostały przetarty w zeszłym roku przez dr. Bretta Kinga ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yale, który opublikował wyniki swoich badań nt. skuteczności jednego z inhibitorów JAK - cytrynianu tofacitinibu - w leczeniu łysienia plackowatego (alopecia areata).

King i dr Brittany Craiglow sądzili, że cytrynian może się również sprawdzać w przypadku bielactwa. Testując tę hipotezę, Amerykanie podali go 53-letniej pacjentce z dużymi odbarwionymi plamami na twarzy, dłoniach i ciele. Przez ponad rok przed aplikowaniem cytrynianu tofacitinibu liczba białych śladów się zwiększała.

W ciągu 2 miesięcy terapii inhibitorem JAK doszło do częściowej repigmentacji twarzy, ramion i dłoni, czyli obszarów, których wyglądem pacjentka najbardziej się przejmowała. Po 5 miesiącach białe plamy na twarzy i dłoniach niemal zniknęły. Pozostało tylko kilka plam na innych częściach ciała. W czasie terapii nie zaobserwowano skutków ubocznych.

Choć to tylko jeden przypadek, bazując na naszej wiedzy odnośnie do choroby i działania leku, spodziewaliśmy się sukcesu - podkreśla King.

King ma nadzieję, że podczas przyszłych badań klinicznych pacjentom podawany będzie tofacitinib lub ruksolitynib.

bielactwo nabyte inhibitor kinaz janusowych cytrynian tofacitinibu Brett King Brittany Craiglow