"Pocący się" billboard wabi i uśmierca komary

| Ciekawostki
Posterscope, Creative Commons

Dwie brazylijskie agencje marketingowe - Posterscope i NBS - zaprojektowały billboard, który wabi i uśmierca roznoszące wirus Zika komary egipskie (Aedes aegypti). Mosquito Killer Board rozpyla w powietrzu roztwór zawierający kwas mlekowy i dwutlenek węgla, a więc składniki ludzkiego potu i wydychanego powietrza.

Twórcy twierdzą, że wykorzystana mieszanina przyciąga komary nawet z odległości 2,5 km. Pociąg do "pocącej się" reklamy mają dodatkowo wzmagać fluorescencyjne światła. Jeden z ekspertów słusznie jednak zauważa, że takie billboardy mogą wabić A. aegypti w miejsca z dużymi skupiskami ludzi.

Ponieważ komary egipskie latają średnio na wysokości 1,2 m, pułapkę zamontowano na dole panelu. Schwytane owady umierają w środku billboardu z powodu odwodnienia.

Na swojej witrynie Brazylijczycy zachęcają do kopiowania rozwiązania w swoim mieście. Udostępnili nawet projekt, który można za darmo ściągnąć.

Jak dotąd 2 egzemplarze Mosquito Killer Board zainstalowano w Rio de Janeiro.

Otto Frossard z Posterscope dodaje, że wykonanie billboardu z napisem wyjaśniającym jego przeznaczenie kosztuje kilka tysięcy reali (1000 reali brazylijskich to ok. 192 dol.).

 

billboard koamr egipski Aedes aegypti Mosquito Killer Board wabić kwas mlekowy dwutlenek węgla Posterscope NBS