Biopaliwa z niejadalnych części roślin
Naukowcy z University of Cambridge odkryli enzymy roślinne, których działanie znacznie utrudnia pozyskanie energii przechowywanej w drzewach, słomie i innych niejadalnych częściach roślin. Odkrycie to daje nadzieję na produkcję biopaliw, które nie będą negatywnie wpływały na rynek żywności. Jedną z głównych wad biopaliw jest bowiem fakt, że większość z nich wytwarzanych jest przez roślin jadalnych, co skutkuje zwiększeniem cen żywności.
Brytyjscy uczeni zbadali genom dwóch protein, które utwardzają drewno czy słomę, powodując, że wyekstrahowanie zeń bioetanolu jest bardzo trudne.
Dokładne poznanie sposobu działania wspomnianych protein pozwoli na takie zmodyfikowanie ich genomu, by uzyskać niejadalne rośliny o właściwościach ułatwiających pozyskiwanie biopaliw. Dzięki temu produkcja alternatywnego paliwa będzie wymagała użycia mniejszej ilości energii i środków chemicznych niż dotychczas.
W drewnie i słomie znajduje się olbrzymia ilość energii zgromadzona w postaci lignocelulozy. Chcieliśmy znaleźć sposób na łatwiejsze pozyskanie tej energii w formie cukrów, które pozwoliłby na przeprowadzenie fermentacji i wyprodukowanie bioetanolu - powiedział główny autor badań, profesor Paul Dupree.
Komentarze (4)
Douger, 15 września 2010, 15:31
I po co? Opracowuje się metody o niebotycznych budżetach, które mają skraplać i zamykać pod ziemią CO2. Pomijając już sensowność takiej walki z CO2 i predyspozycje gazu na znajdowanie wszelakich nieszczelności, to nikt nie wpadł na najprostszy pomysł. Magazynowanie drewna i wszelkiego rodzaju plastików. Przecież to czyste CO2 zamknięte w ciele stałym...
JakinBooz, 15 września 2010, 17:45
Mój samochód zdecydowanie opowiada się przeciwko genetycznie zmodyfikowanym paliwom.
waldi888231200, 16 września 2010, 02:31
Spalanie paliw w czystym tlenie zwiększy sprawność systemów grzewczych o 70%.
KONTO USUNIĘTE, 16 września 2010, 20:34
@Douger
A przeliczyłeś ile CO2 wiąże 1kg drewna,ile potrzeba zalesić ha ziemi (kosztem ziemi rolnej) aby osiągnąć znaczący efekt obniżenia tego gazu w atmosferze? Następnie drewno z drzewa trzeba magazynować w stanie suchym, inaczej będzie butwieć i uwalniać z powrotem CO2.A w zasadzie to nie rośliny lądowe,a oceany wiążą większość tego gazu.
A plastik jako magazyn CO2? Jak z CO2 robi się plastik?