Grozi nam utrata bioróżnorodności

| Nauki przyrodnicze
NASA

Ponad połowa gatunków roślin i zwierząt może do końca obecnego wieku doświadczyć olbrzymiego spadku zasięgu występowania, ostrzegają naukowcy z University of East Anglia (UEA). Uczeni przyjrzeli się 50 000 gatunków roślin i zwierząt występujących na całym świecie i przeprowadzili symulacje dotyczące zmian ich zasięgu spowodowanych smianami klimatycznymi. Wykazała ona, że jeśli zmiany te będą postępowały równie szybko jak obecnie, to do roku 2080 ponad połowa roślin i ponad 1/3 gatunków zwierząt straci więcej niż połowę swojego obecnego zasięgu. To oznacza znaczy spadek bioróżnorodności.

Największe niebezpieczeństwo wisi nad roślinami, gadami i, szczególnie, płazami. Największe straty zanotują subsaharyjska Afryka, Amazonia, Australia i Ameryka Środkowa. Poważne straty w roślinności będą miały miejsce w Ameryce Północnej, Azji Środkowej i Europie Południowo-Wschodniej.

Badacze, którymi kierowała doktor Rachel Warren z UEA, a współpracowali z nią doktor Jeremy VanDerWal z australijskiego James Cook University oraz doktor Jeff Price z UEA, przypominają, że jeśli podjęte zostaną szybkie zdecydowane działania, to uda się doprowadzić do sytuacji, w której do końca bieżącego wieku średnia globalna temperatura zwiększy się o około 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z okresem preindustrialnym. Wówczas straty w świecie roślinnym i zwierzęcym udałoby się ograniczyć o 60%, a gatunki zyskałyby dodatkowe 40 lat na dostosowanie się do zmian. Bez takich działań możemy spodziewać się wzrostu temperatury o ok. 4 stopnie Celsjusza.

Ocenialiśmy tylko wpływ wzrostu temperatury, ale inne czynniki związane z globalnym ociepleniem, takie jak ekstremalne zjawiska pogodowe, epidemie i rozprzestrzenianie się chorób sugerują, że uzyskane przez nas wyniki są bardzo ostrożne. Może to dotyczyć szczególnie zwierząt, które, z powodu braku pokarmu roślinnego, będą szybciej zmniejszały zasięg występowania niż przewidujemy - wyjaśnia doktor Warren.

Uczeni przypominają, że utrata bioróżnorodności odbije się też na ludziach. Rośliny i zwierzęta odgrywają ważną rolę w oczyszczaniu wody i powietrza, obiegu składników odżywczych, kontrolowaniu powodzi czy w końcu w przemyśle turystycznym.

bioróżnorodność zasięg gatunki rośliny zwierzęta