Rozdzielono najmniejsze bliźnięta syjamskie

| Medycyna
Inselspital

Dziesiątego grudnia ubiegłego roku w Bernie rozdzielono najmniejsze jak dotąd bliźnięta syjamskie - 8-dniowe dziewczynki. Pięciogodzinną operację przeprowadził 13-osobowy zespół ze Szpitali Uniwersyteckich w Bernie i Genewie.

Inselspital

Dzieci były zrośnięte klatkami piersiowymi, osierdziami i miały wspólną wątrobę. Lekarze podkreślają, że pierwotnie chcieli przeprowadzić operację, gdy dziewczynki osiągną wiek kilku miesięcy, zabieg jednak przyspieszono, gdy u obu rozwinęły się stany zagrażające życiu (w wyniku przepływu przez wspólne naczynia wątroby jedna z sióstr miała za dużo krwi i nadciśnienie, druga zaś miała za mało krwi). Szansa na powodzenie wynosiła zaledwie 1%.

Lydia i Maya urodziły się drugiego grudnia w 32. tygodniu ciąży. Trzecia dziewczynka (w pełni zdrowa) nie była z nimi zrośnięta. Cesarskie cięcie, które przeprowadzono w Inselspital w Bernie, było konieczne ze względu na stan zdrowia matki. Lydia i Maya ważyły razem 2,2 kg.

Kluczem do sukcesu był doskonały zespół lekarzy i pielęgniarek różnych specjalności. Jesteśmy szczęśliwi, że dzieci i rodzice mają się tak dobrze - podkreśla szef chirurgii pediatrycznej Steffen Berger.

Dziewczynki przeszły jeszcze jedną operację zbliżenia ścian jamy brzusznej. Obecnie przebywają na oddziale intensywnej terapii. Wg szpitala, nadal są małe, ale rozwijają się dobrze. Ponoć obie przybrały na wadze i zaczęły być karmione piersią.

bliźnięta syjamskie dziewczynki Berno operacja rozdzielenie Lydia Maya Inselspital Steffen Berger