Polujące boa kubańskie koordynują swoje położenie

| Nauki przyrodnicze
Vladimir Dinets

Dotąd sądzono, że węże są raczej samotnymi myśliwymi. Najnowsze badanie Vladimira Dinetsa z Uniwersytetu Tennessee pokazało jednak, że koordynują one swoje polowania, by zwiększyć szanse na sukces.

W wielu kubańskich jaskiniach mieszkają spore kolonie nietoperzy. W części z nich małe populacje boa kubańskich (Chilabothrus angulifer) polują, gdy nietoperze wylatują wieczorem albo wracają o świcie. Zwieszają się wtedy ze sklepienia wejścia i chwytają ssaki w locie. Dinets odkrył, że gdy poluje więcej niż jeden boa, węże koordynują swoje położenie w taki sposób, by utworzyć ścianę w poprzek wejścia. W ten sposób nietoperze mają małe lub żadne szanse, by przemknąć poza zasięgiem rażenia przynajmniej jednego węża.

Takie grupowe polowania są zawsze skuteczne, a im więcej węży, tym mniej czasu trzeba na złapanie nietoperza. W przypadku jednego boa czasem nie udaje się zaś zdobyć posiłku.

Autor publikacji z pisma Animal Behavior and Cognition podkreśla, że dotąd naukowcy zetknęli się z polowaniami grupowymi zaledwie paru węży, a co ważniejsze, nikt nie udowodnił, by te gatunki lub jakiekolwiek inne polujące razem gady koordynowały swoje działania.

Amerykanin dodaje, że na wolności obserwowano polowania niewielu spośród 3650 znanych gatunków węży. Mało więc wiadomo o ich taktykach myśliwskich. Niewykluczone [zatem], że skoordynowane polowanie nie jest wcale takie rzadkie. By to jednak sprawdzić, potrzeba wiele cierpliwości podczas badań terenowych.

Dinets opowiada, że obserwowanie boa kubańskich było niesamowitym spektaklem, ale zadanie to coraz trudniej zrealizować, bo Ch. angulifer występują tylko w najdalej położonych jaskiniach. Dzieje się tak, bo ludzie wyłapują je na pokarm i prawdopodobnie na handel, dla hodowców.

Podejrzewam, że gdy ich liczebność w jaskini spada, nie mogą już polować w grupach i nawet jeśli myśliwi ich nie wyłapują i tak wymierają. Kilka z jaskiń znajduje się na terenie parków narodowych, ale wszędzie jest dużo kłusownictwa.

boa kubański jaskinia wejście polowanie grupowe koordynacja Vladimir Dinets