Czy ból głowy może uszkodzić mózg?
Każdy, kto doświadczył ciężkiego bólu głowy, zaświadczy, że w takim stanie nie da się pracować umysłowo. Czy jednak powtarzalne bóle głowy lub migreny mogą trwale uszkadzać mózg i upośledzać myślenie? Wyniki badań są uspokajające dla migrenowców.
Upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci wiąże się zwykle z uszkadzaniem naczyń krwionośnych w mózgu, które skutkują dwoma rodzajami szkód dla białej substancji mózgowej: lokalnymi zgęstnieniami lub ubytkami. Zwykle doświadczają ich ludzie starsi, a efektem mogą być wylewy, zaburzenia pamięci, demencja, zaburzenia ruchu, czy choroba Alzheimera.
Choć przyczyny migreny nie są dobrze poznane, wiadomo, że bezpośrednim bodźcem wywołującym ból jest zwężenie naczyń krwionośnych, skutkujące między innymi zaburzeniem przepływu krwi. Czy zatem migrena, bądź powtarzające się niemigrenowe bóle głowy mogą skutkować podobnymi zaburzeniami?
Czy migrena szkodzi na głowę?
Zbadaniem tej kwestii zajęli się francuscy uczeni z Inserm-Université Pierre et Marie Curie pod kierunkiem Tobiasa Kurtha. Szeroko zakrojone badanie objęło ponad osiemset osób w wieku powyżej 65 lat, które obserwowano przez dekadę w ramach projektu EVA. Ze wszystkimi przeprowadzano dokładny wywiad, obejmujący również kwestie migreny i bólu głowy, wszystkich poddawano badaniu przy pomocy rezonansu magnetycznego, aby ocenić stan naczyń krwionośnych i białej istoty mózgu. Wszyscy wykonywali również standardowe testy na sprawność intelektualną i pamięciową. 21 procent z nich cierpiało na powtarzające się bóle głowy, w tym 70 procent na migreny, 2 procent silne migreny z aurą (zaburzeniami widzenia).
Ponieważ bóle głowy i migreny zaczynają się zwykle przed trzydziestym rokiem życia, założeniem autorów badania było, że ewentualne powodowane przez nie uszkodzenia muszą się kumulować, co uczyni je łatwymi do zidentyfikowania u osób starszych.
Badanie potwierdziło to założenie: osoby z poważnymi bólami głowy były dwukrotnie częściej narażone na na uszkodzenia naczyń krwionośnych mózgu, niż osoby nie cierpiące na tę dolegliwość.
Dla odmiany zaś, co może być zaskakujące, nie stwierdzono korelacji pomiędzy bólami głowy, a zaburzeniem funkcji poznawczych. Nawet u osób z ciężką postacią migreny (powiązaną z zaburzeniami wzroku) nie stwierdzono żadnego widocznego osłabienia pamięci, orientacji w czasie i przestrzeni, czy szybkości wykonywania zadań rozumowych. Podsumowując, nie stwierdzono szkodliwego wpływu migreny na mózg.
Komentarze (3)
waldi888231200, 20 stycznia 2011, 00:18
Znacie kogoś z takimi bólami , nie ?? gościu ma zawroty głowy , mroczki i wręcz biegnie by się połozyć. Oczywiście w pracy będzie zgrywał twardziela.
wuszczyn-kawaX, 20 stycznia 2011, 10:46
Tutaj jest mowa o poważnych uszkodzeniach mózgu, których niedostrzeże nawet skład nauczycieli czy pracodawca często! Możliwe, że to może skończyć się zgonem, wypadkiem przy maszynie czy prowadzonym pojeździe mechanicznym. Urazów głowy nawet lekarz zawodowy czy szkolny nie wykryje, a chorobę, może ukrywać chory czy być ona nie zauważona bezmyślnie przez ludzi obok. Kobietuy czy mężczyźni z miegreną lub padaczką prowadzą przecież pojazdy mechaniczne czesto bez leków jak i sporo pijaków jeździ bezkarnie na kacu autem i to nie ważne w jakim państwie przebywają.
lucky_one, 20 stycznia 2011, 12:46
Dobrze wiedzieć. Tak się składa że chyba mam migreny z aurą. Co jakiś czas ból głowy, przed którym jest pogorszenie widzenia - trochę tak jakbym wcześniej w słońce spojrzał.. Na szczęście ból jest z reguły niewielki, możliwy do tolerowania - znaczenie gorzej było jak byłem w podstawówce. Cieszę się że nie wpłynie to na moje mensowskie IQ