Małpy po latach pamiętają głosy dawno niewidzianych znajomych

| Nauki przyrodnicze
Jeroen Kransen, CC

Bonobo potrafią pamiętać przez parę lat głosy starych przyjaciół.

Naukowcy z Uniwersytetów w St Andrews i Saint-Étienne nagrywali zawołania różnych osobników i odtwarzali je małpom. Część to głosy znane sprzed lat, a część nieznane. Biolodzy wykorzystali fakt, że bonobo mieszkały czasem w kilku ogrodach zoologicznych, tworząc więzi z członkami kolejnych grup. W ramach eksperymentu odtwarzano sytuację przybycia nowego bonobo. Nagrane dźwięki odtwarzano z ukrytych głośników.

Okazało się, że gdy głos był znajomy, bonobo stawały się pobudzone i szukały kolegi bądź koleżanki, zaś na zawołania nieznanych szympansów w ogóle nie zwracały uwagi.

Szkocko-francuski zespół doszedł do wniosku, że naczelne są zdolne do pamiętania głosu byłego członka stada nawet po 5 latach rozłąki.

Członkowie społeczności bonobo regularnie rozdzielają się na parę godzin bądź dni na małe grupy i do komunikacji używają często głośnych zawołań. [...] Samice opuszczają swoje pierwotne stado, ale podczas spotkań stad mogą nadal wchodzić w interakcje ze starymi towarzyszami. Skuteczna nawigacja społeczna zależy [więc] od zdolności rozpoznawania partnerów społecznych z przeszłości i teraźniejszości - wyjaśnia Sumir Keenan.

To fascynujące, że długoterminowa znajomość głosów jest kolejną cechą, jaką dzielimy z naszymi najbliższymi krewnymi.

Ostatni wspólni przodkowie bonobo, szympansów i ludzi żyli 6-8 mln lat temu.

bonobo głos stado rozpoznawać rozłąka Sumir Keenan