Jednowymiarowy bor - nieistniejący obiecujący materiał
Symulacje jednowymiarowego boru wykazały, że materiał ten ma niezwykle interesujące właściwości. Naukowcy z Rice University symulowali zachowanie się łańcuchów złożonych z pojedynczych atomów boru oraz wstążek o szerokości dwóch atomów.
Eksperymenty wykazały na przykład, że rozciągane wstążki zamieniają się w antyferromagnetyczne półprzewodzące łańcuchy, a gdy zwolni się przyłożoną siłę, wracają do postaci wstążki. Ponadto sztywność jednowymiarowego boru dorównuje sztywności najlepszym nanomateriałom. Takie formy boru działają w nanoskali jak sprężyny o stałym naprężeniu.
Laboratoria na całym świecie czynią szybkie postępy na drodze ku uzyskaniu zarówno jednowymiarowego boru jak i boru o strukturze fullerenów. Zespół Borisa Yakobsona, który prowadził wspomniane powyżej symulacje, ma duże doświadczenie w badaniu nieistniejących materiałów. Karbyn, fullereny z boru czy borofen to materiały, jakie zostały przewidziane przez uczonych z Rice i które już udało się uzyskać.
To podczas prac nad karbynem i płaskim borem pomyśleliśmy, że jednowymiarowy łańcuch boru jest również możliwy do uzyskania i byłaby to bardzo interesująca struktura. Chcieliśmy wiedzieć, czy jest stabilny i jakie ma właściwości. Tutaj symulacje komputerowe są wspaniałym narzędziem, gdyż dzięki nim uzyskujemy dość realistyczne dane na temat nieistniejących struktur - mówi Yakobson. Bor znacząco różni się od węgla. Pierwiastek ten ma tendencje do formowania dwóch rzędów atomów. Wydaje się, że wówczas jest w najbardziej stabilnym stanie o najniższej energii. Jeśli będziesz ciągnął taką strukturę, porozwija się ona w jednoatomową nić, a po jej puszczeniu znowu uformuje dwuatomową wstążkę - dodaje uczony. To daje interesujące możliwości. Jeśli rozciągniemy taką strukturę do połowy, uzyskamy w połowie łańcuch, a w połowie wstążkę. Jako, że jedna z tych struktur ma właściwości metalu, a druga półprzewodnika, otrzymujemy jednowymiarowe elastyczne złącze Schottky'ego.
Bardzo interesującą właściwością jednowymiarowego boru jest fakt, iż tworzy on sprężynę o stałym naprężeniu. W standardowej sprężynie im bardziej ją rozciągamy, tym więcej siły musimy użyć. Tymczasem siła potrzebna do całkowitego rozciągnięcia sprężyny o stałym naprężeniu jest stała. Cecha ta może być przydatna podczas pomiarów bardzo małych sił w nanoskali.
Komentarze (11)
Gość Astro, 30 stycznia 2017, 20:32
Bo ja wiem? Przyprawa (melanż) z Diuny wygląda mi na bardziej obiecującą formę materii.
MrVocabulary (WhizzKid), 31 stycznia 2017, 00:26
Zawsze sobie wyobrażałem, że melanż ma inny skład chemiczny za każdym razem, jak się go bada. Trochę jak opinie polityków ;P
Gość Astro, 31 stycznia 2017, 17:07
Wilk (do komentarza edycji): a kto tu te wszystkie świństwa o polityce podsuwa?! Przecież nie ja czy WhizzKid!
TrzyGrosze, 31 stycznia 2017, 17:49
Polimeryzowałbym czy słusznie.
thikim, 31 stycznia 2017, 18:03
Ma ktoś pomysł jak przydatna? Jako tester czy jak?
Gość Astro, 31 stycznia 2017, 18:19
Tak jak napisał autor w artykule:
Może sięgniemy wreszcie grawitacji? Serio.
Dodam tylko, że "stałe naprężenie" nieco nie do końca, bo gdyby tak "idealnie", to sprężynie broszka (vide, szkolnie, prawo Hooke'a) jaką ma długość przy zadanej sile. Chyba jednak jej nie wszystko jedno…
Flaku, 31 stycznia 2017, 18:59
Jak sprężyną o stałym naprężeniu mierzyć siły? Myślałem, że właśnie na tym polega pomiar siły sprężyną, że przy różnym wydłużeniu potrzebna jest różna siła do osiągnięcia równowagi.
thikim, 31 stycznia 2017, 19:01
O to właśnie pytam Dlatego pisałem o testerze. To że zachowuje te właściwości w jakimś tam zakresie jest oczywiste i zrezygnowałem wcześniej z napisania tego w związku z oczywistością
Gość Astro, 31 stycznia 2017, 19:10
Myślę, że mogę mówić za siebie i Flaka. Jak przeczytasz uważnie, to dostałeś odpowiedź na to właśnie pytanie. Proszę bardzo.
thikim, 31 stycznia 2017, 19:16
Poczekam na wypowiedź Flaka. Zanim zaczniesz się i w moim imieniu wypowiadać.
Gość Astro, 31 stycznia 2017, 19:42
Tak nawalone to nie mam.