Zamieszkanie z partnerem pomaga bulimiczkom

| Psychologia

W najnowszym numerze magazynu International Journal of Eating Disorders poinfomowano o badanich, których wyniki sugerują, iż u młodych kobiet z bulimią następuje złagodzenie symptomów choroby po tym, jak wyjdą za mąż lub zamieszkają ze swoim partnerem.
Nie znaczy to jednak, że choroba zostaje wyleczona.

Lars Wichstrom i Tilmann von Soest przez 5 lat badali 2600 norweskich nastolatek cierpiących na bulimię. W chwili rozpoczęcia badań dziewczyny uczęszczały do szkół średnich. Naukowcy zauważyli, że u kobiet, które zamieszkały z partnerem lub mężem uległy złagodzeniu najbardziej dokuczliwe objawy choroby, czyli przejadanie i pozbywanie się pokarmu. Szczególnie widoczne było to w momencie, gdy studiujące już kobiety wyprowadzały się do swojego partnera. Mimo to większość z nich pozostawała niezadowolona ze swojego wyglądu i nadal zażywała, chociaż już w bardziej dyskretny sposób, środki mające pomóc kontrolować wagę.

Naukowcy uważają, że przyczyną zmiany zachowań mogła być po prostu obecność drugiej osoby i związane z tym większe trudności w niezauważonym objadaniu się. Ich badania dają jednak nadzieję na lepsze zrozumienie społecznych uwarunkowań bulimii i odkrycie nowych metod terapii.

bulimia International Journal of Eating Disorders Lars Wichstrom Tilmann von Soest