Biopaliwo ze starych gazet
Samochody przyszłości mogą być napędzane paliwem uzyskiwanym ze... starych gazet. Tak przynajmniej twierdzą uczeni z Tulane University, którzy zidentyfikowali nowy szczep bakterii nazwany TU-103. Bakterie te zmieniają stare gazety w butanol, a uczeni wykorzystują w swoich eksperymentach stare numery Times Picauyne.
TU-103 to pierwszy znany szczep bakterii, który tworzy butanol wprost z celulozy. Celuloza obecna w zielonych roślinach to najobficiej występujący materiał organicznych. Wielu marzy o tym, by nauczyć się zmieniać ją w butanol. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na wysypiska trafiają co najmniej 323 miliony ton materiałów zawierających celulozę - mowi Harshad Velankar, badacz zatrudniony w laboratorium Davida Mullina.
Naukowcy odkryli TU-103 w zwierzęcych odchodach i opracowali sposób na nakłonienie bakterii do produkcji butanolu. Najważniejsze, że TU-103 tworzy butanol wprost z celulozy - mówi Mullin.
Nowo odkryta bakteria jako jedyny mikroorganizm produkujący butanol może robić to w obecności tlenu. Inne bakterie tworzące butanol wymagają środowiska beztlenowego, co podnosi koszty produkcji.
Butanol lepiej sprawdza się w roli biopaliwa, gdyż w przeciwieństwie do etanolu może być spalane w tradycyjnych silnikach, nadaje się do transportu istniejącymi rurociągami, ma słabsze właściwości żrące i można uzyskać z niego więcej energii.
Komentarze (12)
GregVIII, 26 sierpnia 2011, 00:09
no no no wszystko pięknie i ładnie ale jaka jest wydajność tego procesu? I co rozumieją przez "nakłonili" czy zmienili jakoś te bakterie czy tylko podali celulozę, określili jakieś warunki hodowlii i otrzymali w mieszaninie reakcyjnej butanol?
Mimo wszystko fajna sprawa tylko, pewnie nikt się tym nie zajmie dalej...
Jajcenty, 26 sierpnia 2011, 07:42
Myślę, że ten proces nie różni się znacznie od znanego,lubianego i powszechnie stosowanego procesu fermentacji Cukry do entanolu a TU-103 policukry do butanolu
Mniej bardziej niepokoi wpływ tych mutantów na środowisko, mam nadzieję że umiemy je zabić w razie by co
JakinBooz, 26 sierpnia 2011, 10:25
Jacenty ma rację, jak uciekną z fabryki to prostu pozjadają nam drzewa i tyle będzie z nowej biotechnologii. Lepiej już jeździć rowerem.
mikroos, 26 sierpnia 2011, 10:28
Nie przesadzaj. Badacze donoszą o ZIDENTYFIKOWANIU takich bakterii, a nie o stworzeniu GMO. Poza tym bakterie rozkładające celulozę nie są w naturze niczym nowym - gdyby nie istniały, zwalone drzewa leżałyby w miejscu przez tysiące lat.
Piotrek, 26 sierpnia 2011, 10:29
Z biopaliwem jest jak z CO2, jakieś durnoty nawiedzonego, które zostały upowszechnione i przyjęte przez środowisko.
Produkcja tego paliwa to fenomen, rolnik się oza*****ala wywali krocie na pestycydy, transport ładunku, zbiory itp. bo na czymś trzeba jeździć i w rezultacie wychodzi, że kowalski dołoży do tego interesu za większe okopcenie świata (tak, tak ekologiczne, żeby nie było niedomówień ).
A teraz najnowszy wynalazek:
Biopaliwo z gazet = dużo materiału potrzebnego do przerobu = popyt na gazety, czyli mniejsza oszczędność = niszczenie lasów (ze względu na popyt)
Normalnie czysta ekologia...Bio, hio, wsio, sro
Ci naukowcy nie mają naprawdę co robić.
pio, 26 sierpnia 2011, 11:11
przypomina to nieco jedna z czesci 'powrotu do przyszlosci', gdzie nieco szalony niejaki dr Emmett B. 'karmil' swoj wehikul smieciami zamiast klasycznego paliwa
Jajcenty, 26 sierpnia 2011, 15:13
Nie szalej, z tego co pamiętam to butanol jest cennym półproduktem w przemyśle. Niezależnie od zastosowania jako paliwo przyda się do wielu syntez. A celuloza to jedna z lepszych dróg wykorzystania energii słonecznej.
TrzyGrosze, 26 sierpnia 2011, 19:32
Tym akurat w naturze przede wszystkim zajmują się grzyby.
GregVIII, 26 sierpnia 2011, 20:06
No no dla tego się dziwię co to za bakterie co w środowisku tlenowym lecą w tworzenie butanolu i dla tego ciekawi mnie wydajność tego procesu.
Akurat papier da się powtórnie wykorzystać ale jakieś kawałki drewna z tartaków może by też podeszły.
Nie wiem jak teraz wygląda technologia ale ja się zatrzymałem na poziomie prób przerabiania odpadków drewnianych przez grzyby na kwas cytrynowy bodaj jakiś modyfikat A. niger bo drożdże nie tolerowały dużych stężeń siarki.
Cóż zawsze to gdzieś gdzie jest taki przemysł albo za dużo celulozy gdzieś leży można by wykorzystać.
TrzyGrosze, 26 sierpnia 2011, 20:28
Greg, tutaj: http://kopalniawiedzy.pl/grzyb-Tricoderma-reesei-energia-celuloza-rozklad-glukoza-celulaza-drozdze-piekarskie-Saccharomyces-cerevisiae-4769.html masz jak z celulozy, przez grzybki, dojść do etanolu .
mikroos, 26 sierpnia 2011, 21:54
Moje przeoczenie, przyznaję
waldi888231200, 26 sierpnia 2011, 23:13
Celulozę do nitro-celulozy a ta w pastylkach do silnika.