System alarmowy ostrzega przed zatkaniem cewnika

| Medycyna
Tareq Salahuddin, CC

Naukowcy z Uniwersytetu w Bath zaprojektowali system alarmowy do cewników, który zmieniając kolor moczu, sygnalizuje, że bakterie zaczynają zatykać światło rurki.

Co roku na świecie cewniki urologiczne zakłada się ok. 100 mln osób. Niestety, obecność cewnika w układzie moczowym wiąże się z możliwością rozwoju tzw. baketriomoczu. Wg CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom), w samych tylko USA szpitalne zakażenia układu moczowego występują rocznie u ponad 90 tys. pacjentów.

Zakażenia związane z cewnikami to poważny problem, zwłaszcza w przypadku lekoopornych bakterii. Mamy nadzieję, że z tym prostym do zastosowania czujnikiem będziemy w stanie realnie wpłynąć na życie pacjentów - podkreśla dr Toby Jenkins, szef zespołu naukowców.

Z czasem bakterie zaczynają tworzyć w cewniku warstwę zwaną biofilmem. Biofilm zatyka rurkę, a ponieważ mocz nie może spłynąć do worka, cofa się do nerek. W pewnym odsetku przypadków bakterie z moczu wywołują niewydolność nerek. Poważnym zagrożeniem są też sepsa i zgon. Uważa się, że w przypadku długotrwałego wykorzystywania cewników problemy z blokowaniem ich światła występują nawet u 50% pacjentów. Niestety, obecnie nie ma sposobu na wykrycie tego zjawiska przed pojawieniem się objawów/skutków.

Nowa powłoka wykrywa biofilmy tworzone przez Proteus mirabilis. System ostrzega przed blokadą na 10-12 godzin przed jej wystąpieniem.

Powłoka jest zbudowana z 2 warstw. Pierwsza reaguje na zmiany pH moczu związane z obecnością bakterii (patogeny sprawiają, że mocz staje się bardziej zasadowy), a druga zawiera barwnik. Gdy przez wzrost zasadowości 1. warstwa ulega rozpuszczeniu, barwnik zostaje uwolniony i mocz zbierający się w worku ma jaskrawożołty kolor.

Do testów systemu wykorzystano szklany pęcherz, sztuczny mocz i bakterie z próbek pobranych od pacjentów. Okazało się, że przy braku zakażenia barwnik pozostawał w 2. warstwie mimo ciągłego przepływu strumienia moczu.

Nasza nowa powłoka sprawdza się przy istniejących typach cewników. Zapewnia czytelny wczesny sygnał wzrokowy, ostrzegając przed zakażeniem jeszcze przed blokadą cewnika. To może dramatycznie zmniejszyć liczbę rozwijających się w ten sposób zakażeń.

Kolejne etapy studium to badanie osiągów powłoki w kontakcie z moczem ochotników i wreszcie testy kliniczne.

cewnik urologiczny zakażenie sepsa biofilm blokada Proteus mirabilis pH Toby Jenkins