Laserowe chłodzenie cząsteczek
Komputery kwantowe - przyszłość informatyki, która brzmi bardziej niesamowicie, niż technologie z filmów science-fiction. Na drodze do ich realizacji zrobiono kolejny krok - użyto lasera do schłodzenia cząsteczek.
Kwantowe komputery mają działać szybciej dzięki wykorzystaniu kwantowych bitów informacji, czyli kubitów. W tej roli uczeni obsadzali w swoich eksperymentach albo atomy, albo „sztuczne atomy". Czym jest sztuczny atom? To grupa wielu atomów, zachowująca się na poziomie kwantowym jak pojedynczy atom. I jedno, i drugie rozwiązanie ma wady: splątane atomy nie komunikują się ze sobą wystarczająco silnie na potrzeby obliczeń, sztuczne atomy spisują się tu doskonale, ale z powodu swojej masy sprawiają inny problem: zbyt łatwo poddają się zakłóceniom ze świata zewnętrznego. Czy nie da się znaleźć innego rozwiązania? Narzuca się wykorzystanie cząsteczek chemicznych, ale z różnych powodów również się to dotąd nie sprawdzało.
Jeden z tych problemów właśnie rozwiązali naukowcy z Yale University: David DeMille, Edward Shuman i John Barry. Jeśli chcemy stworzyć kwantowy komputer, potrzebujemy możliwości manipulowania jego kubitami, a to jest trudne ponieważ każda manipulacja zakłóca ich stan kwantowy. Ponadto cząsteczki bez przerwy poruszają się, wibrują i obracają. Jak wiadomo, ruch cząsteczek to inaczej temperatura, jeśli chcemy cząsteczkę uciszyć, musimy obniżyć jej temperaturę blisko zera absolutnego, czyli -273,15 °C.
Jak można schłodzić pojedynczą cząsteczkę? Udało się to zrobić z wykorzystaniem lasera. Wielu może zdziwić, w jaki sposób laser, kojarzony raczej z wysoką temperaturą można wykorzystać do chłodzenia? Promień lasera to najprościej mówiąc: strumień fotonów, które trafiając w cząsteczkę, poruszają nią. Jeśli cząsteczkę umieścimy pomiędzy dwoma przeciwległymi promieniami, to ograniczymy jej ruchy i przytrzymamy. A mniej ruchu to niższa temperatura. Chłodzenie laserem wykorzystywano już do pojedynczych atomów, ale nie stosowano wcześniej tej metody do cząsteczek, ponieważ mają one nieregularne kształty i zachowują się nieprzewidywalnie. Dlatego osiągnięcie zespołu DeMille'a jest takim sukcesem. Schłodzili oni niemal do zera absolutnego cząsteczkę monofluorku strontu, ale zamierzają ją rozwinąć i zastosować również do cząsteczek innych związków.
To rewolucja - mówią autorzy. Technika znajdzie zastosowanie nie tylko przy konstruowaniu kwantowych komputerów, ale również do wielu innych eksperymentów. Jednym z nich jest uzyskanie efektu tunelowania kwantowego, ale przyda się również do precyzyjnych pomiarów struktury molekuł, czy wynajdywania nowych, nieznanych dotąd cząsteczek.
Komentarze (7)
veyron2, 24 września 2010, 10:45
Doprawdy niesamowita nowość.
http://archiwum.wiz.pl/1998/98022600.asp
Artykuł z 1998 roku. Oto jak odkrywamy historię na nowo.
Pogratulować autorowi obycia w obecnej nauce. Ten portal zaczyna dostarczać takich "niusuf" jak gadżetomania.
pixel, 24 września 2010, 15:39
jest jeszcze taka cecha jak czytanie ze zrozumieniem
ja tez w pierwszej chwili myslalem ze to stary-nius
ale kluczem jest tu
"Chłodzenie laserem wykorzystywano już do pojedynczych atomów, ale nie stosowano wcześniej tej metody do cząsteczek"
zatem pogratulowac veyronowi umiejetnosci czytania ze zrozumieniem![:)](https://forum.kopalniawiedzy.pl/uploads/emoticons/default_smile.png)
Jurgi, 24 września 2010, 16:20
Ewentualnie zarzucania lektury po pierwszym akapicie z mniemaniem, że wie się wszystko, na czym iwle osób się nacina.![:)](https://forum.kopalniawiedzy.pl/uploads/emoticons/default_smile.png)
A ja celowo nie streszczam clue na początku.![:D](https://forum.kopalniawiedzy.pl/uploads/emoticons/default_biggrin.png)
Misza, 27 października 2010, 20:36
Hmm, trafiłem na ten artykuł, jak rozumiem popularno-naukowy, a nie fantastyczno-naukowy i niestety jak często miewam ostatnio po przeczytaniu z artykułami tego typu dotyczącymi fizyki kwantowej, poczułem niesmak. Jak domniemam autor postu nie jest ekspertem w dziedzinie, więc to nie jego wina, ale zachwyt nieproporcjonalny do faktycznego stanu rzeczy (choć oczywiście David DeMille jest wybitnym naukowce i miłym człowiekiem), ze sformułowaniami na poziomie podstawówki, razi w oczy. Zakładam jednak, że może inaczej się nie da, bo albo artykuł się nie sprzeda, albo żaden laik nie dotrwa do drugiego akapitu...
waldi888231200, 28 października 2010, 02:45
Jak mozna obserwować pojedynczy atom???
wilk, 28 października 2010, 15:39
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroskop_sił_atomowych
waldi888231200, 28 października 2010, 23:29
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroskop_si%C5%82_atomowych
... o obserwacji pojedynczych atomów (co jest nierealne) bo nie ma czym tego zrobić (atomy to nie kulki z łozyska które wystarczy oświetlić i oglądać pod mikroskopem).
Oczywiście po zaniku pola magnetycznego generowanego przez poruszający się jon mozna wnosić ze się zatrzymał.