Odkryto nowy rodzaj chlorofilu
Chlorofil - związek chemiczny pozwalający roślinom (a także glonom i niektórym bakteriom) na czerpanie energii w procesie fotosyntezy można uznać za podstawę istnienia życia na Ziemi w ogóle. Dlatego odkrycie nowego, nieznanego typu chlorofilu jest wydarzeniem w biologii.
Dotychczas znano cztery rodzaje chlorofilu. Najbardziej rozpowszechnione są chlorofil A i B, znajdowane u roślin zielonych. Oba te typy chlorofilu pochłaniają głównie światło widzialne w zakresie niebieskim (około 465 nanometrów) oraz żółtopomarańczowym/czerwonym (665 nm), odbijając światło zielone (stąd bierze się zielony dla nas kolor roślinności). Chlorofil C i D znajdowany jest u mniej licznych organizmów, głównie u glonów. Rodzaj C pochłania światło podobnie do A i B, z trochę przesuniętym spektrum, zaś D głównie czerwone (697 nm).
Nową odmianę chlorofilu, nazwaną „F", odkryto w stromatolitowych skałach basenu Hamelin, w Zatoce Rekina w zachodniej Australii. Ponieważ znaleziono go w ekstraktach z osadów dennych, nie jest jeszcze pewne, jakie organizmy go wytwarzają, wg Mina Chena, biologa molekularnego na University of Sydney, który dokonał odkrycia, najbardziej prawdopodobnym ich twórcą są nitkowate cyjanobakterie, czyli sinice.
Największą jednak sensacją jest to, że chlorofil F absorbuje światło o długości nieużytkowanej przez inne organizmy. Wykorzystuje on promieniowanie tuż spoza czerwonego końca widma widzialnego, czyli bliską podczerwień. To zmienia całkowicie pojęcie o możliwościach chlorofilu. Co ciekawe, budową niewiele różni się od znanych odmian chlorofilu i prawdopodobnie jest wykorzystywany przez organizmy żyjące nisko, w miejscach, gdzie pozostałe spektrum światła jest już pochłonięte przez konkurencję.
Naukowcy snują już plany praktycznego wykorzystania odkrycia. Chcą przy pomocy inżynierii genetycznej wprowadzić chlorofil F do wybranych gatunków glonów, tak udoskonalone, absorbowałyby większą część spektrum światła i były znacznie wydajniejszymi producentami na przykład biopaliw.
Komentarze (7)
inhet, 21 sierpnia 2010, 15:26
Teraz jeszcze jakiś chlorofil na uv odkryć i będzie komplet. Ale tego to chyba wysoko w górach szukać trzeba.
wilk, 21 sierpnia 2010, 21:33
Gdzieś po drodze im chlorofil E wcięło. ;] (chyba, że to z powodu tego, iż jest C1 i C2)
Jurgi, 22 sierpnia 2010, 15:48
Trafna uwaga, właściwie to nie wiem, skąd ten przeskok. Może jakiś „E” istnieje, ale jest pomijany, bo na przykład nie ma praktycznego znaczenia?
pawel k, 22 sierpnia 2010, 23:03
O chlorofilu E
http://www.jstor.org/pss/2417464
Izolowany z alg: Tribonema bombycinum i Vaucheria hamata
Jurgi, 22 sierpnia 2010, 23:48
Hm, ale to jest bakteriochlorofil, to innego rodzaju związek, tych jest więcej, bo aż do G:
Więc to chyba jednak nie to.
(Sprawdziłem specjalnie jeszcze w angielskiej wersji, rzadziej są w niej błędy.)
pawel k, 23 sierpnia 2010, 12:19
Ok. link jak najbardziej dotyczy bakteriochlorofilu , ale te dwa gatunki alg wytwarzają chlorofil e. Poniżej moje (nieudolne) tłumaczenie fragmentu z książki "Algal physiology and biochemistry":
"Chlorofil e wykryto w metanolowym ekstrakcie z dwóch przedstawicieli Xanthophyceae: Tribonema bombycinum i Vaucheria hamata (patrz Allen 1966). Oba izolaty pochodziły z dzikich populacji i nie były wykrywane u okazów hodowlanych. Możliwe, że Chl e jest produktem modyfikacji Chl c."
http://books.google.pl/books?id=laqBYr7WmzQC&pg=PA164&lpg=PA164&dq=Tribonema+bombycinum+chlorophyll+e&source=bl&ots=cEGt-q-xKK&sig=Q2carOa3jpUB-9oti9ynSgqV_r8&hl=pl&ei=O0hyTJ_QPMybOKHFkNwK&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&ved=0CB4Q6AEwAg#v=onepage&q=Tribonema%20bombycinum%20chlorophyll%20e&f=false
Jurgi, 23 sierpnia 2010, 14:31
A chyba że tak, dzięki. Czyli chlorofil E jest po prostu rzadko spotykany?