Zmodyfikowane komórki macierzyste walczą z alzheimerem

| Psychologia
Patrick Hoesly, CC

Gdy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine przeszczepili do mózgu myszy z objawami i zmianami patologicznymi alzheimera genetycznie zmodyfikowane nerwowe komórki macierzyste (nKM), zauważyli dochodzi do rozkładu głównego składnika neurotoksycznych złogów - beta-amyloidu (Aβ).

Podczas testów przedklinicznych wykazano, że metoda działa na 2 modelach mysich: 3xTg-AD i Thy1-APP. Warto zauważyć, że dotąd większość studiów dotyczyła tylko jednego modelu, a wyniki dla poszczególnych modeli się różniły.

Szukając sposobów na chorobę Alzheimera, akademicy próbowali m.in. nasilić produkcję neprylizyny (NEP), proteolitycznego enzymu, który rozkłada beta-amyloid i wykazuje słabszą aktywność w mózgach chorych z alzheimeryzmem. Kalifornijczycy postanowili ocenić możliwości dostarczania NEP bezpośrednio do mysiego mózgu.

Badania sugerują, że poziom neprylizyny spada z wiekiem i może przez to wpływać na ryzyko choroby Alzheimera. Skoro akumulacja amyloidu napędza alzheimeryzm, to korzystne będą terapie albo obniżające produkcję beta-amyloidu, albo nasilające jego rozkład, zwłaszcza jeśli zostaną wdrożone wystarczająco wcześnie - przekonuje prof. Mathew Blurton-Jones.

Próbując obejść barierę krew-mózg, która utrudnia dostarczenie do mózgu leków czy białek terapeutycznych, naukowcy postanowili skorzystać z pomocy zmodyfikowanych nerwowych komórek macierzystych. Dwóm modelom mysim wstrzyknięto nKM z nadekspresją neprylizyny.

Jak zaznaczają przedstawiciele zespołu Blurtona-Jonesa, zmodyfikowane nKM wytwarzały 25 razy więcej neprylizyny od kontrolnych komórek macierzystych (pod pozostałymi względami obie grupy komórek były takie same).

Komórki zmodyfikowane genetycznie i kontrolne przeszczepiano do 2 różnych części formacji hipokampa, w tym do podpory (łac. subiculum). Okazało się, że u gryzoni ze zmodyfikowanymi nKM znacząco zmniejszyła się liczba blaszek amyloidowych. Efekt utrzymywał się nawet miesiąc po przeszczepie.

W przyszłości naukowcy chcą sprawdzić, czy ich metoda wpływa na rozpuszczalny Aβ i czy proponowane podejście poprawia funkcjonowanie poznawcze w większym zakresie niż przeszczep niezmodyfikowanych nerwowych komórek macierzystych.

choroba Alzheimera alzheimeryzm zmodyfikowane genetycznie nerwowe komórki macierzyste nKM beta-amyloid złogi rozpuszczać neprylizyna Mathew Blurton-Jones