Niedobór białka transportującego glukozę pogarsza alzheimera

| Medycyna
Patrick Hoesly, CC

Niedobór białka GLUT1, które transportuje glukozę przez barierę krew-mózg (BKM), wydaje się nasilać chorobę Alzheimera.

Zespół z Uniwersytetu Południowej Kalifornii uważa, że obranie na cel tego białka może zapobiec lub spowolnić dysfunkcje naczyniowo-neuronalne i degenerację w przebiegu alzheimera.

Nasze wyniki sugerują, że niedobory GLUT1 w barierze krew-mózg to nie tyle objaw alzheimera, co zjawisko prowadzące do serii pogarszających chorobę urazów naczyniowych - opowiada dr Berislav V. Zloković. Dotąd specjaliści wiedzieli, że alzheimeryzm cechuje się wczesnym spadkiem transportu glukozy, któremu towarzyszy zmniejszona ekspresja GLUT1 w BKM, ale nie było wiadomo, czy spadki GLUT1 wpływają na patogenezę choroby.

W ramach nowego studium ekipa Zlokovicia wykorzystała transgeniczne myszy wytwarzające nadmierne ilości prekursora amyloidu APP, by wykazać, że GLUT1 jest konieczne do podtrzymania właściwej sieci naczyń kapilarnych, przepływu krwi oraz integralności bariery krew-mózg.

Okazało się, że niedobór białka prowadził do zmniejszonego wychwytu glukozy już w 2. tygodniu życia, a do wieku 6 miesięcy rozwijały się dysfunkcje neuronalne (komórki nerwowe były np. mniej aktywne i dochodziło do ich stopniowego obumierania) oraz deficyty behawioralne. Występował też podwyższony poziom beta-amyloidu, przy jednoczesnym mniej skutecznym jego usuwaniu. Oprócz tego zespół stwierdził, że niedobór GLUT1 w śródbłonku naczyń inicjował rozpad bariery krew-mózg. To ważne spostrzeżenie, gdyż powszechnie uważa się, że rozpad bariery krew-mózg ułatwia odkładanie złogów beta-amyloidu.

W przyszłości naukowcy zamierzają rozpoznać szlaki metaboliczne, za pośrednictwem których niedobory GLUT1 w barierze krew-mózg wpływają na metabolizm mózgu. Chcą też sprawdzić, czy wczesna utrata GLUT1 (w okresie płodowym) wpływa na ośrodkowy układ nerwowy inaczej niż jego niedobór na późniejszych etapach życia.

choroba Alzheimera bariera krew-mózg GLUT1 glukoza transport dr Berislav V. Zloković