Problemy z uchem przez jelito

| Medycyna
Toshiyuki IMAI (matsuyuki), CC

Dziesięcioletni chłopiec z Karoliny Północnej latami zmagał się z problemami usznymi, nim wreszcie okazało się, że to skórne powikłanie choroby zapalnej jelita - choroby Leśniowskiego-Crohna (ChL-C).

Z powodu epizodów bólu ucha, ropnych wysięków czy zaburzeń słyszenia chłopcu podawano krople do uszu i antybiotyki, jednak nic nie pomagało. Odwiedziwszy wielu lekarzy, Amerykanin trafił ostatecznie do dr Eileen M. Raynor z Centrum Medycznego Duke University.

Kiedy Raynor go badała, przez stan zapalny kanały słuchowe były tak zwężone, że nie dało się zobaczyć błony bębenkowej. By wykonać biopsję ucha i skóry (chłopca leczono również na łuszczycę), pacjenta poddano znieczuleniu.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekły proces zapalny ściany przewodu pokarmowego, który może prowadzić do takich objawów, jak ból brzucha czy biegunka. W rzadkich przypadkach u chorych rozwijają się problemy skórne (np. rumień guzowaty), stany zapalne oka i owrzodzenie jamy ustnej.

Lekarze nie podejrzewali u 10-latka ChL-C, bo poza okresowymi zaparciami nie miał żadnych problemów z przewodem pokarmowym. To pierwszy przypadek, o jakim wiadomo Raynor, w którym dziecko z chorobą Leśniowskiego-Crohna miałoby objawy ze strony uszu.

Gastroenterolog potwierdził, że chłopiec cierpi na ChL-C. Mały pacjent jest leczony infliksymabem. Choć jego kanały słuchowe są nadal nieco zwężone, słuch uległ poprawie, ustąpił również ból.

Dermatolog ustalił, że poza chorobą Leśniowskiego-Crohna 10-latek cierpi też na łuszczycę.

choroba Leśniowskiego-Crohna ChL-C ucho kanał słuchowy powikłanie skóra Eileen M. Raynor