Jagody chronią przed parkinsonizmem
W przypadku kobiet i mężczyzn, którzy regularnie jedzą jagody, zmniejsza się ryzyko zachorowania na parkinsonizm. Okazuje się także, że panowie obniżą je jeszcze bardziej, uwzględniając w swoim menu jabłka, pomarańcze i inne produkty obfitujące w przeciwutleniające flawonoidy.
W studium wzięło udział 49.281 mężczyzn i 80.336 kobiet. Wszyscy wypełniali kwestionariusze, poza tym ilość spożywanych flawonoidów określano też na podstawie bazy danych. Amerykańscy naukowcy analizowali konsumpcję 6 podstawowych źródeł flawonoidów: jabłek, jagód, herbaty, czerwonego wina, pomarańczy i soku pomarańczowego. Losy ochotników śledzono przez 20-22 lata. W tym czasie parkinsonizm zdiagnozowano u 805 osób.
W grupie 20% mężczyzn spożywających najwięcej flawonoidów ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona było o ok. 40% niższe niż wśród 20% panów konsumujących najmniej flawonoidów. Wśród kobiet nie stwierdzono związku między ogólnym spożyciem flawonoidów a rozwojem parkinsonizmu. Gdy jednak badano podklasy flawonoidów, okazało się, że regularne jedzenie antocyjanów, które pozyskuje się głównie z jagód, obniżało ryzyko zachorowania zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
To pierwsze studium na ludziach, w ramach którego bada się związki między flawonoidami a ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Nasze odkrycia sugerują, że flawonoidy, a zwłaszcza antocyjany, mają właściwości neuroochronne – podsumowuje dr Xiang Gao z harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego.
Komentarze (4)
ajabi, 14 lutego 2011, 15:13
Dobrze, ale o jakie jagody chodzi ?? Jagodami są jagody czarne, borówki, żurawiny, łochinie, jagody anerykańskie, i wiele innych. Owoce w postaci jagód posiada wiele krzewów i drzew (np. jarzębina, kalina). Bardzo proszę o sprecyzowanie o jakie kopnkretnie jagody chodzi.
pepesz13, 15 lutego 2011, 09:37
Jagody z Cisa żartuje.
mikroos, 15 lutego 2011, 10:23
Przypuszczam, że nie robi to większej różnicy, skoro chodzi o flawonoidy, które są obecne we wszystkich rodzajach jagód (mam tu na myśli "grupę" owoców w sensie zwyczajowym, a nie ściśle biologicznym). Generalnie flawonoidy są dość ciemnymi barwnikami, więc podobnego efektu można się spodziewać po wszystkich silnie wybarwionych owocach.
Pan_Feanor, 16 lutego 2011, 14:02
A już chciałem wspominać o ogórkach, pomidorach i dyni :]