WHO publikuje listę groźnych chorób

| Medycyna
RDECOM

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę chorób, które w niedalekiej przyszłości mogą powodować groźne epidemie, a dla których nie istnieją leki lub leki istniejące są niewystarczające. WHO wzywa świat naukowy do zwiększenia zainteresowania zwalczaniem tych chorób.

Listę przygotował panel ekspertów w ramach WHO Blueprint for R&D. Jego zadaniem było określenie 5-10 niebezpiecznych chorób, które z największym prawdopodobieństwem mogą doprowadzić do epidemii.

Na wspomnianej liście znalazły się gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, choroby powodowane przez wirusy Ebola i Marburg, gorączka Lassa, wywoływane przez koronawirusy MERS i SARS, choroba wywoływana przez wirus Nipah oraz gorączka doliny Rift. Oprócz tych najniebezpieczniejszych WHO wymienia też trzy choroby, które również powinny być badane w pierwszej kolejności. Są to opisywana przez nas chikungunya, zespół ostrej gorączki z trombocytopenią (SFTS) oraz gorączka Zika.

Na liście nie znalazły się takie choroby jak AIDS, denga, malaria czy ptasia grypa, gdyż są one intensywnie badane, istnieją rozbudowane mechanizmy ich kontroli i zapobiegania epidemiom, prowadzone są też zaawansowane prace nad lekami, które ciągle są udoskonalane.

choroba epidemia Ebola Zika Nipah