Kobiety i mężczyźni chorują inaczej
Giovannella Baggio ze Szpitala Uniwersytetu w Padwie ujawniła różnice międzypłciowe dotyczące objawów, czasowania czy ryzyka zawału serca, raka jelita grubego, pierwotnej marskości żółciowej wątroby i osteoporozy.
Włoszka podkreśla, że naukowcy nadal nie wiedzą zbyt dużo o męskich i kobiecych "wariantach" konkretnych chorób, oddziałujących czynnikach społecznych i psychologicznych, a także o konsekwencjach tych różnic dla terapii i prewencji. Wg niej, w ciągu ostatnich 40 lat koncentrowano się głównie na pacjentach płci męskiej. Podsumowaniem badań Baggio w tej dziedzinie jest artykuł pt. "Medycyna płciowa: zadanie na trzecie tysiąclecie". Ukazał się on w periodyku Clinical Chemistry and Laboratory Medicine.
Dowiadujemy się z niego, że o ile u mężczyzn zawał przejawia się bólem klatki, promieniującym często do lewej ręki, o tyle u pań ból jest zlokalizowany niżej, bo w nadbrzuszu. Niejednokrotnie towarzyszą mu nudności i odbijanie. Ponieważ objawy są nietypowe, bywa, że pacjentkom nie wykonuje się np. EKG czy badań immuno- i histochemicznych, które pozwalają wykryć zmianę aktywności enzymów mięśniowych w ogniskach zawału.
W dalszej części wywodu akademicy ujawnili, że kobiety zapadają na raka jelita grubego na późniejszych etapach życia. Inna jest też typowa lokalizacja guzów. Co istotne, płeć chorego ma wpływ na reakcję na chemioterapię nowotworów nie tylko jelita grubego, ale i płuc czy skóry.
Wśród chorych na pierwotną marskość żółciową wątroby kobiety stanowią zdecydowaną większość. Autorzy studium zgromadzili dowody, że w przypadku tej choroby i przewlekłego zapalenia wątroby typu C głównymi czynnikami ryzyka są uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Zespół Baggio dodaje, że osteoporozę zaszufladkowano jako dolegliwość kobiecą, dlatego choć śmiertelność wśród mężczyzn ze złamaniami jest wyższa, panowie często nie doczekują się zdiagnozowania zmniejszonej gęstości kości.
Przez inną budowę ciała, różne czasy wchłaniania i wydalania, uwarunkowania hormonalne wiele leków inaczej wpływa na obie płcie. Należy o tym pamiętać, zażywając czy ordynując nawet zwykłą aspirynę...
Komentarze (0)