Pierwszy sztuczny chromosom
Craig Venter, sława wśród specjalistów badających DNA, stworzył pierwszy sztuczny chromosom. Praca Ventera nie została jeszcze oficjalnie zaprezentowana środowisku naukowemu, ale już teraz wiadomo, że wywoła ona gorące dyskusje.
Sztuczny chromosom może pozwolić na kreowanie w przyszłości sztucznego życia, np. nowych gatunków roślin i zwierząt. Może się też przyczynić do powstania nieznanych dotąd źródeł energii i wspomóc ludzi walczących z globalnym ociepleniem. Nasuwa się też jednak wiele pytań o etyczną stronę takich działań oraz o to, jak na wprowadzenie nowych gatunków zareaguje ziemski ekosystem.
Venter i jego zespół stworzyli chromosom składający się z 381 genów i 580 000 par zasad kodu genetycznego.
Do eksperymentalnych badań wykorzystano bakterię Mycoplasma genitalium. Naukowcy usunęli z niej 20% genów, pozostawiając tylko te konieczne do podtrzymania życia. Następnie sztucznie zrekonstruowali chromosom. Nowy organizm nazwali Mycoplasma laboratorium. Uzyskana w ten sposób forma życia polega na mechanizmach replikacyjnych i metabolicznych gospodarza. Później stworzony przez ludzi kod genetyczny przeszczepiono innej bakterii.
Komentarze (21)
dirtymesucker, 8 października 2007, 16:01
kolejny krok w manipulacji genetycznej. to mi sie podoba. wkrótce jednak może zacząć sie produkcja superludzi z idealnie dobranym kodem genetycznym dla różnych nikczemnych celów
waldi888231200, 8 października 2007, 17:05
"" Nie będziesz tworzył rzeźby, wizerunków itp tego co na ziemi w wodzie lub powietrzu" - ciekawe dlaczego? ;D
Kiedyś to paskudztwo się wyrwie z laboratorium i jako bez konkurencji w przyrodzie będzie wykańczało wszystko z czym się zetknie, zresztą nie wiadomo czy kolejne szczepy bakteri grypy (w szczepionkach) to nie takie właśnie mutanty 8)
mikroos, 8 października 2007, 23:02
Pozwole sobie zwrocic uwage na niescislosc w tlumaczeniu:
"580 000 par bazowych" - powinno byc "580 000 par zasad". W tym kontekscie "base" oznacza zasade w rozumieniu chemicznym.
Pozdrawiam i przepraszam za brak ogonkow - problemy techniczne :/
Mariusz Błoński, 9 października 2007, 12:44
Dzięki
Poprawione
tomq, 9 października 2007, 19:58
nie! "kod genetyczny " a powinno być materiał genetyczny...tego typu nieścisłości często widuje nawet w poważnych pozycjach książkowych..a te pojęcia określają zupełnie różne rzeczy..
JASIOQ, 25 stycznia 2008, 14:28
Wypadałoby również określić dokładnie:
Chromosom Bakteryjny, a nie tylko chromosom...prawie to samo, ale prawie robi różnicę..
JASIOQ, 25 stycznia 2008, 14:35
Mutacje zachodzą cały czas i są naturalnym zjawiskiem "napędzającym" ciągle zachodzącą ewolucję organizmów żywych i wirusów.
Oczywiście naukowcy pomagają naturze i wykorzystują naturalne zjawiska, aby tworzyć nowe organizmy.
Dzięki inżynierii genetycznej mamy modyfikowane ziemniaki, soję, ryż, kukurydzę, pomidory a także mamy lepsze drożdze piwowarskie i "fabryki" insuliny (też w Polsce)
A zjadliwego wirusa to można zrobić samemu w domu. i nie potrzeba do tego wielkiej nauki
mikroos, 25 stycznia 2008, 14:39
Uwierz mi, że to się tylko wydaje takie proste.
btw. od kiedy patogenem powodującym grypę jest bakteria?
JASIOQ, 25 stycznia 2008, 15:46
Racja z tą bakterią, sam nie zauważyłem.
A co do "domowego" wirusa to oczywiście trochę przesadziłem. W każdym razie chciałem zaznaczyć, że naukowcy wiedzą od dawna na czym to polega i potrafią robić różne sztuczki z takim wirusem i jest to banalne w porównaniu ze sztucznym chromosomem bakteryjnym.
Oczywiście jest to moje subiektywne zdanie i nie musisz się ze mną zgadzać
mikroos, 25 stycznia 2008, 15:53
Wyprodukowanie śmiertelnego wirusa może rzeczywiście nie jest aż takie trudne, tzn. inaczej: jest wykonalne (choć wcale nie proste). Ale jak to zrobić, żeby wirus uderzył we wroga, a jednocześnie Ciebie nie tknął? To jest dopiero sztuka. Terroryści nie mieliby najmniejszej korzyści z wirusa, który wybiłby wszystkich.
dirtymesucker, 26 stycznia 2008, 16:31
"Sztuczny chromosom może pozwolić na kreowanie w przyszłości sztucznego życia, np. nowych gatunków roślin i zwierząt"
powoli zbliżamy sie do czasów mitologicznych; będzie można na tym zbić fortunę . . .
JASIOQ, 28 stycznia 2008, 14:39
I całe szczęście! Dlatego nadal broń konwencjonalna jest ulubioną bronią terrorystów. Z resztą łatwiej jest kupić parę AK47 czy trochę C4 niż wybudować laboratorium z odpowiednią klimatyzacją i sprzętem oraz znaleźć naukowca który będzie siedział niewiadomo ile czasu zanim coś mu się uda
waldi888231200, 28 stycznia 2008, 18:35
Naturze można tylko zaszkodzić, i o nią dbać (pomagać nie trzeba).
Chciałeś napisać robotów albo manekinów. 8)
JASIOQ, 31 stycznia 2008, 09:30
Sama obecność Homo Sapiens jest szkodliwa dla natury.
Nie sądzę, aby inżynieria genetyczna była bardziej szkodliwa niż industrializacja naszej planety.
mikroos, 31 stycznia 2008, 17:22
W takim razie dalczego jeszcze nie popełniłeś/aś samobójstwa dla jej dobra?
Sorry za ostry ton, nic osobistego broń Boże - ale takie teksty są dziwaczne.
este perfil es muy tonto, 31 stycznia 2008, 19:04
chciałbym być superludziem zmodyfikowanym genetycznie 8) skąd wiecie co jest dobre dla natury?co to jest natura a co jest sztuczne?dlaczego dbać o naturę?mi tam by się podobała całkiem sztuczna Ziemia, bez życia, jedynie ze sztuczną inteligencją
Acrux, 1 lutego 2008, 12:07
Nie doceniasz przyrody?
Ciekawe, dlaczego ludziom zawsze jest wszystkiego mało... Może żeby tak nudno nie było?
I znowu te mutacje i itp. Najpierw niebieskie oczy zmutowane, a teraz sztuczne chromosomy.
A ja już się nie odzywam. Może tak będzie lepiej.
Sebaci, 1 lutego 2008, 21:35
Wolałbyś żeby wszyscy byli identyczni genotypowo?
JASIOQ, 15 lutego 2008, 15:51
Zobacz jak człowiek truje naturę. Szkodzimy jej bo używamy technologii, które są "brudne" Postęp cywilizacyjny w takim stopniu jak mamy teraz jest dość uciążliwy dla naszej planety.
Cieszę się z tego, że ludzie odkrywają nowe tecnologie. Może za parędziesiąt(set) lat to się zmieni. Będzie czyste powietrze morza i oceany i nie będzie listy zagrożonych gatunków. Mój tekst nie uważam za dziwaczny. Może po prostu nie miałeś czasu żeby się nad tym zastanowić i napisałeś cokolwiek.
Postęp będzie zawsze tylko nie musi być on kosztem naszej planety i nas samych.
Pozdrawiam koncerny naftowe
mikroos, 15 lutego 2008, 17:28
Pozostaje pytanie, ile są warte takie akty skruchy, gdy na codzień i tak żyje się w zgodzie z cywilizacją. Zresztą, nieważne, tak jak mówiłem to nic osobistego. Przepraszam, jeśli poczułeś się dotknięty.
JASIOQ, 18 lutego 2008, 10:47
Nie czuję się dotknięty ani nie uważam, że to co napisałem to akt skruchy.
Wiadomo, że żyjemy w ucywilizowanym świecie i korzystamy ze wszystkich dobrodziejstw tego co nam daje współczesny świat. Myślę tylko, że szybciej powinno wdrażać się nowe technologie do codziennego życia i nie bać się niektórych osiągnięć współczesnej nauki. (tak jak organizmy modyfikowane genetycznie czy sztuczne chromosomy bakteryjne, albo pojazdy hybrydowe i wiele innych)