Nocne marki bardziej zagrożone cukrzycą

| Medycyna
Betsssssy, CC

W przypadku sów ryzyko wystąpienia cukrzycy, zespołu metabolicznego i sarkopenii jest wyższe niż dla skowronków. Dzieje się tak nawet przy porównywalnej ilości snu.

Aktywność w późniejszych godzinach nocnych często wiąże się, wg autorów publikacji z Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, z utratą snu, kiepską jego jakością i jedzeniem o niewłaściwych porach. Ostatecznie może to prowadzić do zmian metabolicznych.

Bez względu na tryb życia, ludzie aktywni o późniejszych porach są bardziej zagrożeni rozwojem problemów zdrowotnych, np. cukrzycy lub zmniejszonej masy mięśniowej, niż osoby, które wstają rano [i wcześniej się kładą]. Może to być spowodowane przez tendencję sów do gorszej jakości snu, a także niezdrowe zachowania, takie jak palenie i jedzenie w nocy [...] - wyjaśnia dr Nan Hee Kim z Korea University College of Medicine.

Naukowcy przyjrzeli się zwyczajom dot. snu i metabolizmowi 1620 uczestników Korean Genome Epidemiology Study (KoGES). Mieli oni od 47 do 59 lat i wypełniali kwestionariusze nt. cyklu snu i czuwania, jakości snu, a także stylu życia, w tym aktywności fizycznej. By ocenić stan zdrowia metabolicznego, pobrano im krew. Za pomocą tomografii komputerowej określano ilość tłuszczu wisceralnego. Przeprowadzono też densytometrię kostną.

W oparciu o dane z kwestionariuszy 480 osób przypisano do chronotypu porannego, a 95 do chronotypu wieczornego. Cykl snu i czuwania pozostałych przełączał się między tymi typami.

Okazało się, że choć ludzie z wieczornego chronotypu byli generalnie młodsi, zawartość tłuszczu w ich organizmie i poziom trójglicerydów we krwi były wyższe. Sowy z większym prawdopodobieństwem cierpiały też na sarkopenię. Mężczyźni z chronotypem wieczornym częściej mieli cukrzycę bądź sarkopenię, a kobiety więcej tłuszczu brzusznego i wyższe ryzyko zespołu metabolicznego.

chronotyp sowa skowronek ryzyko problemy zdrowotne cukrzyca zespół metaboliczny sarkopenia dr Nan Hee Kim