Autonomiczne ciężarówki w kopalni

| Technologia
ccdoh1

Brytyjsko-australijski koncern wydobywczy Rio Tinto ogłosił, że jeszcze w bieżącym miesiącu w jednej z jego kopalń będzie pracowało 10 autonomicznych samochodów ciężarowych. To kolejny etap programu, w ramach którego w kopalni West Angelas testowano dotychczas 5 pojazdów. Teraz wszystkie one, wraz z pięcioma nowymi automatycznymi ciężarówkami Komatsu, zostaną przeniesione do kopalni Yandicoogina.

Rio Tinto zamówiło też kolejnych 150 ciężarówek, które Komatsu dostarczy w ciągu najbliższych 4 lat.

Pięć wspomnianych wcześniej samochodów było testowanych przez 897 dni. Przebyły one łącznie 570 000 kilometrów. Każdy z pojazdów jest wyposażony w GPS, systemy łączności, lasery i systemy radarowe. Przekazywane są im informacje o wszystkich pojazdach w kopalni, ich prędkości i kierunku jazdy. Na podstawie tych danych ciężarówki samodzielnie dobierają swoją prędkość. Jeżdżą one po z góry zdefiniowanych trasach, a dzięki GPS-owi znają położenie dróg awaryjnych, skrzyżowań, miejsc załadunku i wyładunku itp.

Na razie wiadomo jedynie, że 10 ciężarówek trafi do Yandicooginy jeszcze w bieżącym miesiącu. Na razie trwa tworzenie szczegółowej mapy kopalni, która pozwoli poruszać się po niej automatycznym samochodom.

Autonomiczne ciężarówki to niejedyne tego typu przedsięwzięcie Rio Tinto. Firma już wcześniej ogłosiła, że wyda 442 miliony dolarów australijskich na prace nad autonomicznymi pociągami, które wożą rudy wydobywane w jej kopalniach w regionie Pilbara.

ciężarówka kopalnia autonomiczny pojazd Komatsu Rio Tinto