Cukier wyłącza automatycznego pilota

| Psychologia
vasilv_spb (Victoria Vasilieva), CC

Opłukanie ust glukozą zwiększa samokontrolę.

Prof. Leonard Martin z University of Georgia badał grupę 51 studentów, którzy wykonywali 2 zadania. Na początku należało wykreślić litery "E" ze strony z podręcznika do statystyki. Później przyszła kolej na Test Ridleya Stroopa, mierzący zdolność do przetwarzania sprzecznych informacji. Polega on na prezentowaniu badanym nazw kolorów zapisanych innym kolorem. Trzeba nazwać barwę słowa, ignorując jego napisane znaczenie.

Połowie studentów pozwolono w czasie testu przepłukiwać usta lemoniadą z cukrem, podczas gdy reszta musiała się zadowolić napojem ze słodzikiem. Okazało się, że osoby, którym serwowano płukankę z glukozą, reagowały na kolor wyrazu szybciej.

Badacze zwykli myśleć, że trzeba wypić glukozę, [...] by zapewnić sobie energię do samokontroli. Po naszym teście wydaje się, iż glukoza stymuluje receptory cukrów prostych na języku. To z kolei aktywuje ośrodki motywacyjne mózgu, gdzie reprezentowane są cele odnoszące się do ja. Ich sygnały nakazują ciału działać uważnie.

Badania nie dają na razie odpowiedzi na pytania o wpływ płukania glukozą na długoterminową samokontrolę. Jeśli więc próbujesz rzucić palenie, haust lemoniady prawdopodobnie nie wystarczy, choć na krótką metę, oczywiście, pomoże.

Glukoza wydaje się skutecznie hamować automatyczne reakcje i skłaniać do zastępowania ich trudniejszymi do wdrożenia w danej sytuacji. Nie dochodzi do rzeczywistego zwiększenia poziomu energii, ale nasila się emocjonalne zaangażowanie w czynność.

Wcześniejsze studia sugerowały, że pierwsze zadanie wymaga tyle energii, że później nie starcza jej do wykonania drugiego. My twierdzimy, że kiedy ludzie zmagają się z samokontrolą, ignorują ważne aspekty swoich uczuć i celów. Jeśli np. musisz zostać po godzinach w pracy, ale bardzo chcesz wrócić do domu, musisz zignorować tęsknotę za domem. Dzięki temu jesteś w stanie pracować do późna, ale z drugiej strony pozbawia cię to kontaktu z własnymi chęciami i odczuciami związanymi z zadaniem. Przepłukanie ust glukozą z powrotem cię na nie naprowadza, przez co osiągasz lepsze wyniki. Podsumowując: uważamy, że samokontrola zanika nie dlatego, że nie ma energii, ale dlatego, że ludzie ją celowo wyłączają.

cukier glukoza samokontrola motywacja Leonard Martin